1.551 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 26 Svar

Motorstyrings-kursur Motorstyrings-kursur

Hej BG.

Har været på Skjern teknisk skole og undervise i programmerbar motorstyring et par gange. Vil derfor gerne tilbyde alle muligheden for et 1 dagskursus i programmerbar motorstyring, der giver mulighed for at prøve at juster en Vems motorstyring selv på rullefelt.
Det vil kun koste 500 kr. pr. mand. og det er noget alle kan være med til.
Det afholdes fredag d. 5 april (langfredag) 08 - 17.

Se meget mere her: http://Qualitec.dk/c/76/motorstyring-kursus

Venlig hilsen Anders Amby.
-Qualitec.dk


 
RENAULT SCENIC E-TECH ELECTRIC - DIT VALG!
RENAULT SCENIC E-TECH ELECTRIC - DIT VALG!
Slå lyden til
00:00
/
14:20
LIVE

RENAULT SCENIC E-TECH ELECTRIC - DIT VALG!

NOW PLAYING

TOYOTA LANCERER SEKS NYE ELBILER!

NOW PLAYING

VW ID.4 GTX - OVERRASKER!

NOW PLAYING

TIL WAGRAIN OG HJEM I HALLES MINIBUS!

NOW PLAYING

MIN BMW E30 FÅR NY CHANCE

NOW PLAYING

NOW PLAYING

BYD TANG ER IKKE HELT FÆRDIGBAGT!

NOW PLAYING

NOW PLAYING

STATUS PÅ MIN BMW E30!

NOW PLAYING

NOW PLAYING

TOPFART I VW ID.3 GTX!

NOW PLAYING

ALFA ROMEO JUNIOR - NOGET ER GALT!

NOW PLAYING

BYD ATTO 2 - OVERRASKER STORT!

NOW PLAYING

NOW PLAYING

AT ANMELDE EN SPRITBILIST!

NOW PLAYING

NOW PLAYING

NOW PLAYING

MERCEDES-BENZ G 580 - 100% ELEKTRISK G-KLASSE!

NOW PLAYING

NOW PLAYING

NY TESLA MODEL Y

NOW PLAYING

NOW PLAYING

POLESTAR 4 MED 1900 KG PÅ KROGEN!

NOW PLAYING

I AUDI A5 AVANT TIL ST. ANTON!

NOW PLAYING

KAN MIN BMW E30 REDDES?

NOW PLAYING

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Take down chandelier and a wall lamp 500 kr.
  • Hjælp til rep af kanttråd til robot plæneklipper 600 kr.
  • Opsætning af håndvaskamatur 500 kr.
  • Find fejl11 på opvaskemaskine 250 kr.
  • VVS-installatører 1.950 kr.
  • Installation af nyt tv 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Motorstyrings-kursur
  • #1   18. mar 2012 holder du kun kurserne jylland?

  • #2   18. mar 2012 Hej.

    Ja det er i Ringkøbing.. ! smiley

    Alle er velkomme til at stille sprøgsmål herinde.. ! smiley

    -Anders


  • #3   18. mar 2012 i hvilke motorstyringer? smiley

  • #4   18. mar 2012 udover vems altså .

  • #5   18. mar 2012 Vems men grundprincipperne er det samme som andre styringer

  • #6   18. mar 2012 Det bliver i Vems motorstyring.

    I kan læse en masse på linket: http://qualitec.dk/p/516/motorstyrings-kursus

    -Anders


  • #7   18. mar 2012 hvad er jeres erfaringer ... der har sku været så meget lort om jeres din brors / tiddliger firma .. så vil sku gerne lige have på det rene hvor stor din erfaringer er med at køre biler ind er ?

    for kunne sku være spændene


  • #8   18. mar 2012 Jeg har lavet rigtig mange biler / styringer, jeg er godt klar over at der er nogle der har haft en uheldig oplevelse og det beklager jeg personligt meget ! Jeg vil i mit firma gøre alt for at alle får en rigtig god oplevelse, også dig.. !
    Du er meget velkommen til at komme til kursuset, og jeg er helt sikker på jeg kan give dig en rigtig god oplevelse og massere af viden! Jeg har undervis 45 elever på skjern teknisk skole på en gang, de gik alle derfra med en fed oplevelse og der var flere der gerne ville have monteret styring på deres egen bil efterfølgende.. !
    Du er meget velkommen til at ringe til mig, så kan jeg fortælle dig meget mere om det..

    Venlig hilsen Anders


  • #9   18. mar 2012 er der minimums deltagelse på kurset ?

  • #10   18. mar 2012 Tillæg:
    Har lavet denne BMW med 600hk. for Dan. Han er rigtig tilfreds og vil gerne have den skruet længere op i HK.

    http://bilgalleri.dk/gal_visbil.aspx?ID=149104



  • #11   18. mar 2012 Min. 5 mand.

    -Anders


  • Viking
    Viking Tilmeldt:
    sep 2008

    Følger: 1 Emner: 22 Svar: 563
    #12   18. mar 2012 Åh nej. Lyder som noget stage3.

  • #13   18. mar 2012 Jeg skal helt sikket med, og jeg har kun hørt godt om Anders.
    Og hvad er alternativet hvis man ønsker at lære noget mere om motorstyringer, eller bare forsøger at komme igang ?


  • #14   19. mar 2012 Er der et max. antal for tilmeldinger?

  • #15   19. mar 2012 Ser meget frem til kursuset ! Det bliver rigtig fedt.. !

    Ja. Der kan max. være 15 deltagere.

    Pt. 12 tilbage. !

    -Anders


  • #16   19. mar 2012 Jeg ser også frem til det. Jeg har tilmeldt mig det smiley

    Mvh
    Anders


  • #17   19. mar 2012 Hej.

    Rettelse:
    Kan se jeg er kommet til at skrive den 5. i denne tråd. Det er den 6. april.

    Tillæg:
    Kan se at striben esbjerg afholder: Grand Opening d 6 april 2012
    Hvis det er noget der er stemning for er det elvfølgelig noget vi sammen kan køre til, for dem der her lyst.

    -Anders


  • #18   21. mar 2012 Anders A
    Hvor mange pladser er der tilbage ud af de 15 ?

    Jeg ser selv frem til at høre om justering af tændings tabeller, og hvis du kan fortælle lidt om knock.
    Måske du kan anbefale en knock indikator ex. den "KLM Knock indikator"
    som kan købes på Vems.dk

    Jeg tror mange nybegynder frygter knock mest.

    Ses den 6.


  • #19   21. mar 2012 hvor meget styr har du på AEM? jeg kunne godt være meget interesseret i at komme med, men skal lige se om jeg kan få fri til det, da jeg arbejder på skæve tidspunkter. men du hører lige fra mig.

  • #20   22. mar 2012 er der nogen der skal køre fra aalborg

  • #21   22. mar 2012 hvor mange pladser er der igen

  • #22   22. mar 2012 Anders skriver på PF. at der er 9 tilmeldte og 3 andre der gerne vil med.



  • #23   24. mar 2012 Der er pt. 2 pladser tilbage.. !

    -Anders
    Qualitec.dk


  • #24   4. apr 2012 Jeg køre alene fra jyllinge til Ringkøbing i en gammel kassevogn omkring kl 4 fredag morgen.
    Jeg køre lige hjem bagefter kursus.

    Nogle der vil med?


  • #25   17. apr 2012 Hva så, gik kurset godt ?


  • #26   17. apr 2012 Taget fra en anden tråd her på BG, og ja det var et godt begynderkursus.

    Der er ingen tvivl om at Stage3 har en blakket fortid og som nyt firma måske været lidt for sultne og tunet biler som af ikke var egnet, de er ikke de første de var bare nye.
    Om det er årsagen til at Anders nu er trådt ud af Stage3 ved jeg ikke.
    Men jeg ved at importøren af Vems har fjernet Stage3 fra deres forhandler liste selv om stage3 stadigvæk findes og har nu tilføjet Anders nye firma Qualitec til deres forhandler liste.

    Jeg har selv tunet min bil og kørt den ind på vej med pogramerbar motorstyring og en liter effekt tæt på 200Hk. helt uden erfaring af nogen art og uden at nogle prof. firmaer har så meget som set bilen.
    Jeg har været på det begynder kursus (2 år for sent) og jeg vil anbefale der til alle der ønsker at komme igang med pogramerbare motorstyringer. Det ville have været en enorm hjælp for mig hvis jeg havde fået bare den ene dag hos Anders den dag i 2010 hvor jeg stod med en papkasse med en Vems boks og nogle for mig helt ukendte følere og ledninger.
    Hvis der er nogle der ikke vil hoppe med på vognen fordi at de har hørt dårligt om Stage3 så er det deres problem.
    Der findes så mange dygtige mekaniker og garage folk med en masse sjove tunings progsjekter som strander på motorstyring, og det er synd og ikke længer nødvendigt.
    Jeg ser dagligt indlæg på forums hvor folk har et problem med en tunet bil der ikke køre rigtigt, de er ofte umulige at hjælpe online. Hvis det havde været en ny bil kunne man køre ud på et værksted og få sat et stik i motoren af en slags, og så der igennem fundet motorfejlen. Det kan du nu selv gøre med en pogramerbare motorstyring og så fra sek til sek se hvad der sker når fejlen indtræder, eller du sende den som fil. Til DENNIS L eller HARTMANN Og så kan de se den igennem og rette i den og hjælpe på den måde. De fleste bruger super avanceret udstyr hver dag, selv når du læser dette indlæg. Men lige så snart i sætter jer ud i jeres elsked biler så kan i godt leve med at de bliver styret af utilgængelig og forældet, utilstrækkelig teknologi lavet til standart biler før i blev født.
    Du kan i dag få en Vems med wideband og Egt og alt til lidt over 6000kr klar til at køre en bil ind på vej eller rullefelt.
    Kom nu ind i kampen før benzin bilen bliver forbudt!


Kommentér på:
Motorstyrings-kursur

Annonce