Undervognsbehandling: Ja eller nej? Undervognsbehandling: Ja eller nej?
Jeg ved godt, at der er RIGTIG mange indlæg omkring undervognsbehandling af biler. Ikke mindst mht. hvad man skal vælge osv. Jeg vil dog gerne lige vende min "problemstilling" også.
Helt aktuelt har jeg en Opel Vectra C fra 2008 som har kørt ca. 250.000 km. Der er tale om en V6´er - som der - bl.a. grundet benzinforbrug, vægtafgift osv. - kun er begrænset efterspørgsel efter. Dvs. salgsværdi nærmest lig 0 kr.
Jeg har derfor besluttet mig for at beholde bilen, da jeg pt. ikke kører mange km. årligt. Såfremt mit kørselsbehov skulle ændre sig, og jeg skulle få behov for en mere økonomisk bil, så kan jeg godt forestille mig, at jeg også beholder Vectraen som "bil nr. 2" - så jeg har lidt at gå og skrue i . Det korte af det lange er, at jeg gerne vil have, at den holder så længe som muligt.
Bilen har ALDRIG været undervognsbehandlet før. Den ser grundlæggende fin ud i bunden - dog er bagbroen lidt "rød" i det.
Jeg har nu fået to "divergerende" udsagn fra to forskellige synsmænd, om de mener jeg skal få bilen undervognsbehandlet eller ikke.
Den ene siger, at det ALDRIG er for sent, og han anbefalede også, at min far sidste år fik sin 2003 Toyota RAV4 undervognsbehandlet.
Den anden synsmand siger, at på en 12 år gammel bil vil det ikke være hensigtsmæssigt at "lukke rusten inde" med en undervognsbehandling. Som nævnt ser den fin ud i bunden, men der er selvfølgelig altid marginal rust nogle steder. Dog bestemt ikke noget voldsomt pt.
Jeg er derfor i 7 sind om, hvad jeg skal gøre. Hvad er jeres umiddelbare holdning??
mar 2017
Følger: 2 Følgere: 285 Biler: 1 Emner: 117 Svar: 199
feb 2015
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 20 Svar: 63
dec 2019
Følgere: 1 Emner: 3 Svar: 318
mar 2012
Følger: 1 Følgere: 5 Emner: 5 Svar: 1.051
feb 2015
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 20 Svar: 63
Undervognsbehandling: Ja eller nej?