Tage pis på tlf-sælgere! {{forumTopicSubject}}
Jeg har fået kvajet mig! I et svagt øjeblik fik jeg tilmeldt mig en konkurrence på Facebook. Og selvfølgelig skulle man gå med til at blive kontaktet med tilbud på alverdens crap... Så det er i bund og grund min egen skyld. Jeg er et fjols!
Så nu bliver jeg jævnligt ringet op af tlf-sælgere... Og hvis der er noget jeg hader, så er det tlf-sælgere! Hader dem ligeså meget som andre hader P-vagter! Ja ja, de passer bare deres arbejde og det er sikkert ofte studerende der prøver at tjene lidt penge. Men på lige dét punkt er jeg bare et dårligt menneske... Ingen tvivl om det!
Istedet for bare at lægge på eller afvise, har jeg fundet ud af at det er ret sjovt at tage pis på dem! Der er faktisk gået lidt sport i at se hvor langt ud man kan køre dem.
Det startede med at jeg lod dem bruge tid på deres salgstale. Og når de havde brugt en masse tid på at sælge deres ide til mig, så afviste jeg og lagde på.
Det blev hurtigt kedeligt, så jeg begyndte at lade dem snakke løs, ligesom før. Så pludselig afbryde dem og bede dem hænge på, for bare at ligge tlf'en og tage den igen et øjeblik efter. Sjovt at se hvor længe de gider lege den leg.
Er nu begyndt at prøve af hvor meget sindsygt lort man kan sige til dem, før de selv bare siger stop. F.eks ringede der en forleden og spurgte hvor meget jeg betalte for et eller andet og samtalen gik således:
Mig: Det aner jeg faktisk ikke? Det klarer min revisor.
Sælger: Din revisor? Har du da et firma?
Mig: Firma? Nej nej... Det er fordi jeg er talblind.
Sælger: Talblind?
Mig: Ja, jeg er ikke så god til det med tal. Så det er nemmere at få en revisor til at gøre det for mig.
Sælger: Det lyder da dyrt???
Mig: Det ved jeg ikke noget om? Jeg er jo talblind...
Sælger: Jaeh... Det kan jeg godt se. Nå, men så kan jeg vist ikke gøre noget for dig. Tak for din tid...
Er der andre der gør noget lignende eller har gode ideer til sjove pranks man kan fyre af på dem?
apr 2008
Følger: 3 Følgere: 8 Biler: 5 Emner: 41 Svar: 245
Var mega grineren..
maj 2007
Følger: 4 Følgere: 3 Biler: 1 Svar: 12
Der er mange gode eksempler.
mar 2006
Følger: 9 Følgere: 11 Biler: 2 Emner: 39 Svar: 1.965
Det er virkelig nedern... Har ellers hemmelig nr, men det hjælper jo ikke meget når jeg selv har givet det væk i en enkelt skod konkurrence....
Nogle som ved om det med tiden holder op af sig selv igen? Eller om man kan gøre noget for at stoppe det?
mar 2006
Følger: 16 Følgere: 24 Biler: 2 Emner: 439 Svar: 3.633
jul 2008
Følger: 11 Følgere: 18 Biler: 1 Emner: 13 Svar: 601
genialt. jeg har brugt den i et par år nu, og tror mange sælgere kender den så de gir hurtigt op
mar 2006
Følger: 16 Følgere: 24 Biler: 2 Emner: 439 Svar: 3.633
jul 2009
Biler: 2 Emner: 13 Svar: 151
jan 2009
Følger: 22 Følgere: 57 Biler: 6 Emner: 65 Svar: 151
aug 2012
Følger: 20 Følgere: 22 Biler: 10 Emner: 184 Svar: 1.480
jeg bliver lige nu også ringet op af "ukendte numre" med folk der vil sælge alt muligt lort, pga en eller anden lorte-konkurence !
meeen nu kan jeg jo ligeså godt prøve at få lidt sjov ud af det
mar 2007
Følgere: 5 Emner: 39 Svar: 1.381
Mig: Det ved jeg ikke noget om? Jeg er jo talblind..."
Hold nu kæft, det er fucking sjovt det der!
apr 2005
Følger: 5 Følgere: 4 Biler: 6 Emner: 4 Svar: 107
Lad dem køre hele deres salgstale, lyd interesseret, og accepter deres tilbud.
Når de så til sidst bekræfter handlen, og siger noget i stil med.
Sælger: "Jamen, så bekræfter jeg hermed at du får Berlingske hver lørdag, og søndag de næste 6 mdr for kun 279,- kr"
Mig: "Ja, lad os sige det, og så på lydbog, for jeg fik da sagt jeg er blind..."
Som regel bliver der stille, og så siger de, at det ikke kan lade sig gøre...
Tage pis på tlf-sælgere!