{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.186 visninger | Oprettet:

Dagens rant fra en sur gammel mand. {{forumTopicSubject}}

Der er altså noget galt med vores ellers dejlige land.
Hvorfor kan man ikke finde et sted hvor de bilglade kan være om aftenen.
https://www.bt.dk/samfund/tre-politikredse-maatte-saettes-ind-mod-500-biler-til-gaderaes-i-weekenden-vi

Hvornår har man sidst hørt at politiet har observeret mindst 500 biler ved bilka og derfor nu kontrollere alt og alle. Og jeg mener ned til sidste detalje giver bøder for det mindste der kan findes.

Hvorfor er det så forkert i det offentlige danmarks øjne at nogle af os kan lide biler og motorcykler.
Vi kan ikke få steder at være (findes vidst et enkelt i jylland nu), og der opstår bare en kedelig cowboy/indianer holdning. Og af en eller anden årsag skal der bare slås ned på det.

Skaf nu nogle simple baner med lidt beton værn, et godt stykke fra byen og lad dem have deres sjov. Det larmer klager naboerne, det er der sku også mange andre ting der gør. Koncerter sportskampe og mange andre ting larmer da også på underlige tidspunkter.

Ved fodboldt event kan folk smadre ting mens politiet kigger på, men biler der holder skal da tjekkes, for det er da noget forfærdeligt at gøre.

Jeg tror ikke længere at jeg helt forstår den verden vi lever i. Hvorfor er det så forkert at elske biler... vi betaler afgifter i hoved og røv for dem, hvorfor må de så ikke være her og kunne bruges.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Dagens rant fra en sur gammel mand.
  • #1   2. nov 2021 JA jeg fprstår det heller ikke helt.

    Altså de skal sefølig ikke være til fare for alm færdsel og børn osv.

    Men så giv dem dog LOV fx Jyllandsringen, eller jeg ved også der er noget der hedder Racing center Roskilde....

    Så kan de give den den gas der - men under kontriolllerede forhold smiley


  • #2   3. nov 2021 Er det virkelig baner de vil have, de folk der mødes sent om aftenen for at køre ulovligt race på parkeringspladser og i industrikvarterer? Er de villige til at køre under ordnede forhold, og betale for at køre på en bane?

    Jeg tvivler ærligt talt, for hvis de ville, kunne de jo bare melde sig ind i en af de track day klubber der findes. Der er rig mulighed for at komme ud og køre lovligt.

    Selv hvis det offentlige stillede baner til rådighed, tror jeg stadig det ville være mere populært at køre ulovligt race. Er det ikke en del af oplevelsen og kulturen?

    Jeg regner selv med at køre 6-8 track days næste år, og jeg forventer det vil koste 6-7.000 kr. pr. gang. Hvis man vælger en dyr hobby, hvor man bruger mange penge på udstyret, må man vel også acceptere at der er en omkostning forbundet med det.


  • #3   3. nov 2021 Carsten J.

    Jeg er bange for at du har ret ;/

    Som ung kom jeg selv på den lokale "Striben" som var foran den lokale Dagli brugs. Ikke fordi jeg som sådan omsøgte det, men mange af mine venner var der bare når jeg kom forbi....

    Senere flyttede vi det til rådhusets parkeringsplads lidt uden for byen da der generelt var bedre plads til flere biler osv.

    Men altså man kunne åbne for muligheden for "gratis ræs i egen bil på bane", hvis det blot forhindrer 1 dødsulykke er det jo allerede der alle pengene værd?

    Det er dog naturligvist svært at regne med ulykke som slet ikke er sket enddu, så man kan ikke sætte konkrete tal på.

    Uanset er det langt bedre end en flok unge som "kører træk" på alm veje og gader !


  • #4   3. nov 2021 PS jeg var tidligere i dag nede hos min lokale købmand for at hente en pakke.

    Der er cykelsti 90 % af vejen. Alligevel blev jeg overhalet af en gammel dame som gik med rollator smiley Sådan en motorbølle smiley

    Jeg overvejde et sekund at spænde ben for hende da hun kom i mod mig.... men gjorde det dog ikke smiley


  • #5   3. nov 2021 Hvordan med forsikringer på bil og jer selv. Og problemet er at 80% køre pænt og så er der Nogen , som ødelægger det for andre.


  • #6   3. nov 2021 Det er ikke et problem, at man ikke kan få lov, for det kan man. Det er et problem, at man ikke vil betale og indordne sig under reglerne.

    Jeg kan godt forstå, det kan være mere spændende at møde op en mørk aften, hvor det hele er lidt mere "farligt" og tilmed gratis. Men så må man også være parat til at tage konsekvensen.


  • Brian S
    Brian S Tilmeldt:
    dec 2019

    Følgere: 1 Emner: 4 Svar: 320
    #7   3. nov 2021 Det er fordi danmark ligeså stille er ved at kastrere alle mænd, de må ikke køre for stærkt, de må ikke holde biltræf, de skal have samtykke før sex, de må ikke slås og gud forbyde hvis de klapper en tøs i røven

  • #8   3. nov 2021 Som jeg har forstået det har de givet bøder og synsindkaldelser til de biler der var lidt for meget ombyggede ?

    Desuden er der en del der har fået bøder for at køre for stærkt da de kørte til og fra eventet ?
    CITAT : "Senere på aften måtte politiet således også sende patruljer til Tommerup, Langeskov og Ringe samt flere rastepladser på den Vestfynske del af motorvejen E20. Politiet blev også flere steder på Fyn kaldt ud til fjernede vejbump." / CITAT SLUT .

    Det er fint at folk bygger deres biler om, men når de sætter "smarte" sportsrat og sportssæder i bilen uden airbags, smider ulovlig Xenonlys på osv osv - så må de også tage konsekvensen.

    Så længe et event foregår på et offentligt og ikke afspærret område så skal bilerne opfylde færdselslovens regler - det kan vi vel godt blive enige om ?

    Vil man absolut vise sin bil frem der ikke opfylder de gældende regler må man smide den op på en trailer, og vise den når man når frem , eller deltage i de lovlige trackdays .

    Jeg er også af den overbevisning at en hel del af spændingen ved at deltage i streetrace er at det er ulovligt .

    Her er et eksempel fra England på hvor galt det kan gå hvis man bygger sin bil lidt for meget om ( ca 16 minutter inde i klippet ) https://www.youtube.com/watch?v=w27S5iZ9PP4


  • #9   3. nov 2021 Et af de store problemer er jo, når man ører til og fra, et mødested, en bane, så køres der ikke pænt.

  • 2NYKP
    2NYKP Tilmeldt:
    jun 2014

    Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 64
    #10   3. nov 2021 Dengang jeg var ung og havde benzin i blodet, faldt jeg over en nu tidligere kollega som "narrede" mig til at begynde med at køre manøvreprøver, som det hed dengang, i dag klubrally! han tog mig med til et lukket klubløb, hvor jeg fik en tur med ham i hans BMW 2002 Tii, planen var at jeg skulle have været med ham som Codriver, men fik selv smag for det at køre bilen, OG det har jeg aldrig fortrudt, man får fornemmelse for bilens reaktion, og ens egen evne til at tumle bilen under høj fart, men på aflukkede områder! og jeg vil til min dødsdag påstå at, det har gjort mig til en bedre bilist, du reagerer instinktivt, og jeg siger altid til ham, når vi ses, at det er hans skyld at jeg "ingen" penge har i dag, njar sandhed med modifikationer! smiley

  • #11   3. nov 2021 Tanke: Hvis de er klub kan man normalt få adgang til lokaler stillet til rådighed af kommunen, og så vidt jeg ved enten gratis eller meget billigt.
    Så børgenbrugspladsen eller ligne vel kunne bruges.
    Jeg er klar over at betaling er et nogo, men så dyrt kan den smule asfalt og bunke beton elementer heller ikke være.
    Måske kunne man tage 10% af brian bøderne og bruge dem til at bygge anlæg med.
    Jeg ser det som modvilje, har selv syntes det var hyggeligt at være på striben i mine unge år. Stederne var altid ret nøje udvalgt, industri områder hvor der er meget lidt trafik og lagt til nogen man kan genere.
    Givet at der er to problemer, der er et risiko element, men er der ikke også det i mange andre ting. Og så det kedelige problem at unge mennesker sviner ret voldsomt, men måske kunne man snakke med MCD og Coca Cola og få dem til at sponsere et oprydningshold. Det meste af skraldet er deres produkter anyways.
    Synes bare det er trist at det offentlige søger "kamp" og ikke en løsning. Lidt ordnet må da være bedre end slet ikke ordnet som det er nu (undskyld til striben crew, jeg tænker her overordnet).
    Og jeg kører selv trackday (når min bil ellers virker, så det er ikke så tit lige nu), men der skal man typisk rejse et par 100km, krydse en bro og så er det pludseligt mindre rart hvis bilen ikke lige kan køre hjem mere. (Der er næsten altid nogen som kan/vil hjælpe, men stadigvæk).
    Indrømmet at der er en en del problembørn med et større egon end køre evner, men vil vi ikke hellere have dem i et industrikvarter, frem for inde i byerne.


  • #12   3. nov 2021 Du kender ikke udgifterne : Skal det være lovligt kræver det et hold brandmænd og bil, en fuldt udstyret ambulance incl uddannede redere, formentlig et samarit telt , der skal være ordentlige flugtveje, der skal sættes ordentlige afspæringer op som adskiller publikum og bane, og med mindre man tager en eller form for betaling for arrangementet så vil det stadig være at betragte som var det på offentlig vej - og så skal bilerne være lovlige .

    Der er nok en årsag til at man kun stabler DHB på benene en enkelt gang om året ?

    Det er med andre ord en kæmpe opgave at lave sådan et lovligt arrangement - og ja det koster kassen .



  • #13   3. nov 2021 Nu har jeg nogle gange set hvordan de der "fredelige bilglade unge" faktisk opfører sig når de mødes.
    Dette være sig både i en større industrikvarter hvor jeg en aften skulle ind på min arbejdsplads for at løse noget. Der var alt andet end velvilje til at forstå at området var en offentlig vej + en privat parkeringsplads. Det svineri der var der dagen efter var helt og aldeles rystende. Der var sorte streger over alt, flere steder var græs pløjet op, der lå MC Donals skrald og smadrede flasker samt cigaret skodder over alt.

    Har også flere gange set hvordan de "fredeligt bilinteresserede" unge kører til og fra et såkaldt træf foran en Bilka butik. Fuldstændig hjernedød kørsel op opførelse i trafikken.
    Igen et kæmpe svineri af mad emballage, smadrede flasker og skodder osv.
    Kalder det en gang piveri, de skulle måske tage deres mor med til at rydde op efter dem.
    Det er hverken det offentlige eller Politiet der søger en kamp mod dette, de klarer en stor del af de deltagende folk hel af sig selv. Der skal jo kun en lille del til at lave de sindsyge trafik situationer og svineriet.
    Der er ikke mange af de deltagere der gad og deltage i noget der var arrangerer, for så ville de jo netop skulle betale noget, men de skulle ikke mindst så også indordne sig under nogen retningslinjer for sikkerhed og opførsel.


  • #14   3. nov 2021 Forstår ikke hvorfor nogle tror at fordi de har købt en bil og erhvervet et kørekort, at de kan gøre og køre som de vil, uden at tage meget hensyn til andre!

    Bor selv i Roskilde, og hver torsdag i sommerhalvåret, medfører træf på havnen, til en masse billarm, og motorcykler der leger Isle of man rundt om Roskilde..


  • #15   3. nov 2021 #14
    CURLING GENERATIONEN !!!
    smiley


  • 2NYKP
    2NYKP Tilmeldt:
    jun 2014

    Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 64
    #16   3. nov 2021 Hæ, ja Trolle, og så får vi også skylden for at have ødelagt Kloden, se her smiley

    https://www.avisen.dk/johnny-larsen-undskyld-greta_667708.aspx


  • #17   3. nov 2021 Ja gaderæs er jo ulovligt og derfor sætter politiet ind hvilket vel er rimelig nok

    Når de unge på striben mødes til gaderæs så tænker de nok ikke over at en offentlig vej ikke er lavet til ræs i den udformning der er eksempelvis kantsten, sideveje, lygtepæle etc etc

    En bane derimod har afkørselsarealer og sandkasser til at fange bilen og et sikkerhedshold med bemanding af slukningskøretøjer og ambulancer

    Og denne diskussion omkring baner eller ikke baner til de unges ræs er og vil altid være en varm kartoffel de baner som pt er i landet er ikke åbne for offentligheden og de personer som bor ved siden af dem vil nok heller ikke have dem til at larme fredag og lørdag aften og de nuværende baner som Jyllands-ringen og lign. De koster penge at bruge

    Hvis der så skal laves nye baner til de unge hvorfor skal skatteborgerne betale og hvor skal de baner ligge og hvordan skal de vedligeholdes og hvad med sikkerheden hvem skal stå for det ifm ræs

    Jeg har svært ved at se denne problem stilling kan løses på et fornuftigt plan

    Min egen holdning er at det er helt ok at politiet slår til sådan en aften da offentlig vej ikke er lavet til gaderæs ligesom at told og skat køre til fodboldstadions og golfklubber sejlklubber og meget andet for at tjekke om der er gulpladebiler der bruges privat (uden de er købt fri)



  • #18   3. nov 2021 Brian s: kan skaffe tudekiks. Selvfølgelig må man ikk køre for stærkt eller klappe en pige i røven. Det er vel klart nok

  • Brian S
    Brian S Tilmeldt:
    dec 2019

    Følgere: 1 Emner: 4 Svar: 320
    #19   3. nov 2021 Du er blevet kastreret kan jeg se smiley

  • #21   4. nov 2021 Som man kan læse i linket fra trådstarter så har arrangørerne endda ytret sig at nogle ikke kørte ordentligt, så forstår man jo udmærket at politiet går til den og helst ser arrangementet lukket.
    Forstår udmærket at en bane ville være vejen frem men sker nok aldrig, enten ville det være for tæt på beboelse oog ville genere naboer eller for tæt på dyreliv.


  • #22   4. nov 2021 Jeg var en gang uheldig og kom uforvarende ind i en stribe fartglade unge mænd.
    På en længere strækning med dobbelte optrukne linjer blev der overhalet og vrælet i hornene, mens "man" gestikulerede med strittende fingre og fjernlys.
    Mange steder kan man ikke se længere end til næste sving, men alligevel blev der overhalet og kørt med hovedet under armen.
    For enden, der hvor vejen ender ud i en endnu bredere hovedfærdselsåre ventede "belønningen", - Politiet holdt klar.
    Samtlige blev stoppet inkl. mig, men det var tydeligvis de unge mænd der var interessante for ordensmagten.
    Jeg fik hurtigt lov at køre videre, men nogen skulle vist en tur forbi synshallen.

    For min skyld måtte de da hjertens gerne køre race på en lukket bane, men jeg tvivler oprigtigt på, om de ville køre pænt når de skulle til og fra banen.
    Jeg tror heller ikke de ville bruge penge på det, når de kan boltre sig på offentlige veje.
    Politiet har næppe ressourcer til at holde på samtlige veje og holde øje.


  • #23   5. nov 2021 De unge der kommer til de træf, burde måske tage sig ved lære af oldtimer segmentet, de kan hvert år afholde flere træf og mindre sammenkomster om lørdagen uden det store bøvl.

  • #24   5. nov 2021 jeg deltaget selvi det bil træf i artiklen.
    ja politiet var til stede med flere biler. det ser ingen problemer i overhovedet.

    men der er bare nogen der skal provoker.



Kommentér på:
Dagens rant fra en sur gammel mand.

Annonce