{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
5.231 visninger | Oprettet:

*Bil Køb... Bmw 118d/120d km/l {{forumTopicSubject}}

Hej alle sammen

Jeg står her og har købt hus, og planlagt de næste år i min fremtid. jeg kommer til at skal køre 200 km om dagen ca. så skal bruge en bil der går langt på literen, men også en jeg kan have hjertet i da jeg altid har været vandtil lidt støre biler.

valget står imellem:

Bmw 118d 2009 143 hk 22,2

Bmw 120d 2009 177 hk 20,8


hvor langt går begge på literen altså in real life, jeg ved godt hvad de er blevet oplyst til.

Mange tak på forhånd for svar.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  *Bil Køb... Bmw 118d/120d km/l
  • #1   5. dec 2012 Min kollega har en 118d og ifølge ham kan den <i>slet</i> ikke leve op til opgivelserne. Han kører 17-18 stykker i sin.

  • #2   5. dec 2012 Jeg vil vove den påstand, at alle biler kan leve op til normerne, min går mellem 8-16 afhængig af kørselsmønster, temp, længde på turen osv. Alt imellem er for mig realistisk.

  • #3   5. dec 2012 He - jeg har godt nok kun haft min en månedstid - fik den i bytte på min 530d'er, men mine er faringer er også mellem 17 og 18 km/l literen. Men hvis du holder lidt igen med gassen, er det ingen problem at nå de opgivne værdier - 22,2 km/l.

    Var i Amsterdam i den i sidste uge - 2 x 800km - med typisk 160-180 km/t når forholdene tillod det - endte med et snit på ca 19 km/l. Den rendte forøvrigt speedo ud på Autobahn - 240 km/t og 225 på gps'en smiley

    Kørte Randers-Kbh i starten af ugen - endte på ca. 20 km/l.

    Håber du kan bruge info - dejlig bil ihvertfald.



    Bilen er også fra 08, har kørt 150 tkm og været omkring Landberg og blive optimeret.


  • #4   5. dec 2012 Har forresten også haft en 2007'er 120d som henviser til - brugt 90% af tiden til pendling mellem Randers og Luxembourg.

    Mit snit var typisk omkring 15-16 km/l ved hurtigt autobahn nattekørsel (180-220...fy fy), hvilket også må siges at være flot - i alm. daglig kørsel må den ligge meget tæt på 118'eren.

    Kørte knap 30000km i den fra ny af - uden bøvl overhovedet.


  • #5   5. dec 2012 Hej Jakob

    tusind tak for svaret, det var lige det jeg ville høre:) ja nu er det til og fra uddannelse, så der vil nok blive kørt efter loven, så den burde jo nå de oplyste tal fra fabrikken.

    jeg ved bare ikke lige hvilken af dem jeg vil købe i nu, hvilken en af modellerne vil du anbefale?

    Mvh Jesper


  • #6   5. dec 2012 Hej igen Jesper,

    I og med udvalget er noget større på 118'eren, vil jeg nok vælge den. Derudover slipper du noget billigere i ejerafgift og formentlig også forsikring, da nypris og hestekræfter jo trækker satserne ned.

    Rent mekanisk er de jo stort set ens - 118'eren er mig bekendt blot en "neddroslet" udgave af 120'eren - formentlig er det kun motorstyring, kobling og måske intercooler til forskel. Og selv i en ikke-chippet version af 118'eren, tror jeg ikke du kommer til at mangle kræfter - det er jo en lille bil.

    Jeg fik som sagt min i bytte på en 530d e60'er og kan p.t. ikke helt finde ud af om jeg skal sælge den videre - jeg er blevet rigtig glad for den (savner dog automatgearet lidt), så nu må vi se om en go' handel byder sig. Man vænner sig forbavsende hurtigt til IKKE at holde på tanken så tit smiley


  • #7   5. dec 2012 Hej Jakob

    okay tak for den gode hjælp:) nu må jeg se hva det bliver, henter nok en i Tyskland så det kommer lidt an på hvad udstyr de har. forsikring og vægtafgift er lige meget:) efter de nye vægafgift regler træder i kraft koster de det samme.


Kommentér på:
*Bil Køb... Bmw 118d/120d km/l

Annonce