{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  US lights e36 95
  • #1   11. apr 2019 Jeg har før installeret det i en E46 - Det er nemt og tager ikke lang tid. Kan lige smække et par hurtige "fif" op smiley

    De kan købes i alverdens afskygninger på eBay - Søg evt. på "us light module" eller "us light". De fylder ikke meget og bør ikke koste mere end 50-200kr. Køb evt. 2 sæt så du har til begge sider. De loddes på + ledning som går til blinklyset og til en 12V kilde.

    Hvis du vil have dem tændt sammen med dit positionslys kan du lodde 12V kilden på dit positionslys. Jeg valgte at finde en konstant 12V kilde og sætte en kontakt imellem i stedet så de kunne slukkes og tændes efter behov. Kontakten blev forresten installeret i handskerummet i venstre side (der sidder en blindplade som kan fjernes og bores et hul i. Mener jeg også der gør i E36). Det er nemt at trække ledningerne fra motorrum og ind til handskerummet.

    "Modulerne" satte jeg fast med patentbånd i metal (blev viklet en gang rundt om modulerne) ude i hver side af motorrummet oppe under "forskærme" på en bolt/skrue. Så kan man heller ikke se dem hvis nu nogen mener de skal snuse i dit motorrum smiley Se evt. billede. Tænker det sammen kan lade sig gøre i en E36. Obs: Modulerne bliver varme, så hold dem væk fra ting som ikke kan tåle det.

    Jeg vil anbefale at lodde ledningerne og bruge krympeflex da det foregår ude i motorrummet hvor der opstår fugt. Et dårligt alternativ er strømtyve, krympemuffer osv.


    profilbillede
  • #3   11. apr 2019 #2: Nu spurgte trådstarter jo ikke om folks holdninger til det æstetiske og/eller lovligheden af det. Men god pointe for dem som evt. ikke kan regne ud af det ikke er i overensstemmelse med færdselsloven.

  • #4   12. apr 2019 Tak for hjælpen Niels - troede godt nok ét modul var nok til begge sider? Øhm nu har jeg godt nok klar glas på mit blink men du kan ikke se pærern igennem - hvordan regner du med at det ser ud? smiley hvad med sikringer der skal der vel lige være sådan en slags ikk?

    Mark jeg ved godt det ikke er lovligt men det er vel mit eget problem tænker jeg haha? ;))


  • #5   12. apr 2019 Jeg vil lige tilføje at jeg var til syn for 5 måneder siden, hvor der var kodet us light på bilen, og den gik lige i gennem syn.

  • #7   12. apr 2019 Nej for jeg spurgte ham inden, om jeg skulle slå det fra, og det sagde han jeg ikke skulle.

  • #9   12. apr 2019 Nej det er muligt, nu var det bare lige for at pointere, at man behøves ikke at blive stemplet som kriminel, fordi at man får tilføjet noget ekstra lys på sin bil, så man i realiteten er mere synlig i trafikken. Jeg kan forstå det i forhold til lygte toning.

  • #10   12. apr 2019 I praksis kan man sikkert også nøjes med et enkelt modul og så bare trække ledninger til begge sider. Jeg købte to dengang kan jeg huske.
    Du har helt ret - Hvis der ikke er en passende sikring mellem strømkilde (+12v) og forbruger i forvejen så er det helt sikkert en god idé at montere en. Evt. bare de der almindelige fladsikringsholdere hvor der allerede er ledning på begge sider af dem. De er nemme at have med at gøre.

    I forhold til udseende er det jo en smagssag. Har du helt klare forblink, eller er de mere alla originale i "hvid" eller orange hvor de ikke er helt klare? Tror det gør en forskel på hvor godt lyset vil "spredes" i lygten. Dem som ikke er helt klare giver nok et subjektivt federe lys (efter min smag), men er måske ikke lige så pæne når lyset er slukket. Forlygter (altså huset med nærlys, fjernlys og pos.lys) med mørk/sort baggrund er også pænere med US light end forlygter med reflekterende/lys baggrund efter min smag.

    Vær opmærksom på at de fleste moduler er lavet så pæren lyser med ca. 50% styrke. Dvs. at man stadig kan se når du blinker, da den så vil blinke skiftevis med 50% og 100% styrke (i stedet for 0% og 100% som en normal dansk bil ville gøre).
    Det betyder jo også at det ikke lyser særlig kraftigt, så om dagen er det nok ikke nær så bemærkelsesværdigt som om aftenen. En løsning på det kan evt. være kraftigere halogen/LED pærer.

    Det er svært at sige hvordan det præcis vil se ud i virkeligheden - Men har et par billeder her hvor den til venstre er med orange forblink og den til højre er med klar forblink.
    Orange ser bedst ud i min bog, men er måske ikke nær så smart at se på når man ikke har US lys til. En mørkere (mere orange) pære ville sikkert også have pyntet på den højre bil. Styrkerne på bilerne kan forresten også være forskellige, fandt bare billederne via Google smiley

    Prøv ad - Hvis du ikke er tilfreds med resultatet kan du prøve med andre typer pærer, anden type forblink, eller bare afmontere igen. Det er ikke en særlig stor investering.


    profilbillede
Kommentér på:
US lights e36 95

Annonce