Olietryk/Vacum VW Golf 2 - Hjælp søges {{forumTopicSubject}}
Bøvler stafig med olietryk på min Vw Golf GTD, vi har lige målt trykket og der er kun 1 bar ved 2000 rpm, der skal være 2 bar. Motoren har kun gået 150.000 km så den burde være i orden.
* Kan det være olie pumpen ?
Ydermere har jeg problemer med vacum, bilen kan kun lave vacum når motoren er varm. Kan det hænge sammen med olie pumpen ? ?
* Vi har skiftet vacumpumpen, samt kontrolleret at den aksel der driver vacum og olie pumpe kører rund og virker som den skal
* JEg er ved at være blank vi har bøvlet rigtig meget med vacum/olitryk jeg må snart melde pas og sende bilen til Vw i Kolding. DErfor håber jeg på at I kan hjælpe mig Måske en der bor i nærheden af Kolding vil se på bilen inden jeg kører den til VW mekaniker ?
okt 2002
Følger: 64 Følgere: 68 Biler: 3 Emner: 153 Svar: 11.882
Oliepumpen er koblet på samme aksel som Vacuumpumpen, bare i hver sin ende.
Er du 100% sikker på at den stift der går fra oliepumpe op til mellemakselen er helt ok?
aug 2004
Følger: 34 Følgere: 38 Biler: 8 Emner: 30 Svar: 95
Men jeg har chekket at akslen kører rund. Syntes bare det er mistysk at den ikke kan lave vacum og olie tryk. . Tror du det hjælper på begge problemer at skifte oli pumpen ? ?
Olietryk/Vacum VW Golf 2 - Hjælp søges