{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
808 visninger | Oprettet:

Motorstyringskursus i Jylland ! {{forumTopicSubject}}

Hej alle..

Der har været stor efterspørgsel efter endnu et motorstyringskursus.. Der var 8 mand der ringede og hørte om ikke jeg ville holde et mere. Så måtte hellere komme igang smiley

Hvis der nogle der skulle have interesse i at komme med eller se mere om det kan i trykke på linket herunder:

http://www.qualitec.dk/p/925/1-dags-kursus-5-april-2014-jylland

Husk at være hurtig med tilmelding da der ikke er mange pladser tilbage. .

Ha en rigtig god dag alle sammen smiley

Anders
Qualitec.dk


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Motorstyringskursus i Jylland !
  • #1   27. feb 2014 får man selv lov til at prøve at lege med det( forstå mig sådan at vi selv går ind og søger, aflæser, selv står med det i hænderne), eller står du og forklarer og viser powerpoint præsentation?

  • #3   27. feb 2014 Hvad med et på sjælland?

  • #4   28. feb 2014 Hej igen:)

    #1 Man kan desværre ikke nå det på 1 dag at skulle stå med det i hænderne.. Men det kan man når man kommer hjem smiley

    #2 Flere der har efterspurgt det.. Men arbejder ikke meget med Megasquirt længere - Den er simpelthen ikke særlig god. Derfor har jeg valgt at fokusere på Vems motorstyring.

    #3 Ja - Hvis i kan samle 10 mand der er friske er det intet problem.

    Venlig hilsen
    Anders
    Qualitec.dk


  • #5   1. mar 2014 Har du arbejdet med en ms3? For den sætter da 'væmlig' fuldstændig til vægs.
    Den eneste ulempe der er ved ms3 er db37 men det kan man komme udenom Ida.


  • #6   2. mar 2014 Hej Mr. 1jz-gte.

    Har faktisk ikke atbejdet med den.. Men var lige meget hurtig inde og læse lidt om den.. Kan ikke se den kan det store ifl. til Vems.
    Kom meget gerne med indput for hvor den bare sparker røv.

    Rigtig god søndag.

    -Anders
    Qualitec.dk


  • #7   2. mar 2014 Gider ikke lige overfører det hele, min pointe er bare, at man skal ikke dømme MS på gammel hardware/software. Man går heller ikke ned i Fona og køber en computer der er 10 år gammel.

    http://msextra.com/feature-xref.html Hvis man ellers gider og læse lidt, så kan man se fremskridtet der er taget.

    Iøverigt burde da vel ikke være den store forskel i opsætning af motorstyringer sådan rent software mæssigt set. Og hvis du ikke har fulgt med, så se den nye tunerstudio, eller Shadowtuner til din smartphone med tilkobling via Bluetooth og log af telefonen g-målere.


  • #8   2. mar 2014 Hej smiley

    Du har helt ret i jeg ikke kan dømme hvad angår ældre hardware som MS2.
    Efter hvad jeg sådan lige kan se på Diyautotune er det stadig en boks til gør det selv folket. Det er helt sikkert også en rigtig fin boks til nævnte.
    Arbejder meget med motorstyring og skal derfor bruge en motorstyring der virker 100% hver gang og ikke er noget hvor der skal special lavet noget for at den kan det jeg eks. skal bruge den til.

    Jeg har arbejdet med begge motorstyringer og kan blot sige at der var en verden til forskel da jeg begyndet at bruge vems, er rigtig glad for at bruge boksen. smiley

    Dette er helt sikkert også et spørgsmål om religion og derfor ikke noget hvor du eller jeg nødvendigvis har ret smiley

    Helt og lykke i dine projekter i fremtiden.
    Venlig hilsen Anders
    -Qualitec.dk


  • #9   2. mar 2014 jeg ville ønske, jeg lige havde penge til at tage med på sådan et kursus,

    for det lyde spændende


  • #10   3. mar 2014 900kr er godt givet ud hvis du er ny i tuning..
    Det der bliver gennemgået på dette kursus er basis viden, og så er det lige meget om vi taler motorstyring eller KN filter.
    Dette kursus virkeligt godt til at afmystificer disse motorstyringer for nybegyndere, og så er det lige meget om der står MS, Vems eller Heltec på boksen.
    Hvilken der er bedst kan diskuteres fra nu af, men det ændre ikke på at Vems er billig og brugervenlig med alle tænkelige funktioner og måske den bedste "live autotune" funktion til indkøring af Ve tabellen der findes..



  • #11   3. mar 2014 og måske den bedste "live autotune" funktion til indkøring af Ve tabellen der findes..

    Hvad sammenligner du med her dykkerdal


  • #12   3. mar 2014 K-Finn Også lige min tanke Finn


  • #13   3. mar 2014 K-FINN
    Der fik du mig..!
    Jeg har ikke prøvet andre motorstyringer end Vems og har derfor ikke andre motorstyringer at sammenligne med fysisk. Og ordet 'bedste' dækker måske også over lige vel meget, for mig betyder 'bedste' det nærmeste og jeg tog det i brug øjeblikkeligt uden problemer..
    Men hvis jeg så retter det til at sige at Vems og Vemstune er billigt, nemt og overskueligt at sætte sig ind i som nybegynder, skal vi så ikke håbe at det kan give nogle flere mod på selv at montere motorstyringer i deres biler.
    Om ikke andet så kan man da håbe på at det vil resultere i flere sjove biler..

    Det er ikke så svært at montere en motorstyring på sin bil, og bagefter selv køre den ind på vej...
    Så hvis der er nogle der har brug for lidt indput for at komme igang, så er det bare at tilmælde sig et kursus enten i England eller Jylland. Lad også være med at gå så meget op i hvem der holder kursus, og hvad motorstyring der bliver brugt.
    Det vigtigste er at komme igang.

    K-Finn ?


  • #14   3. mar 2014 Det var nu ikke for fange nogen overhovedet.
    Jeg har prøvet med ms,aem,hks. Det kunne jo være du havde nogle erfaringer og dele ud af, til gavn for andre.

    Enig i, det er bare komme i gang stille og roligt


  • #15   3. mar 2014 Yep!
    Det er også derfor jeg gerne vil støtte op om denne tråd selv om den ligger på grænsen til reklame og endelig høre hjemme under Marked mm.
    Men lige præcis motorstyringer kan være svært at komme igang med hvis man står alene med et tuningsprojekt uden bekendte at trække på..


Kommentér på:
Motorstyringskursus i Jylland !

Annonce