{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Fiat 500 1,3 MJT Lounge -SOLGT 2007

2.036 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen bil er oprettet og stemt ind. Opret din egen bil

Jacob B
Mand | 47 år | Oprettet: 18. apr 2007


Fiat 500 1,3 MJT Lounge -SOLGT

Årgang:
2007
Motor:
1,3 MJT... Diesel med et fornuftigt træk til den lille bil, og et reelt forbug lige på den anden side af de 20 km/l.!

En fantastisk motor, som i 2009 vandt prisen som årets motor (Ret mig hvis årstallet er forkert...)
Hestekræfter
75 Hk.

Jeg har monteret en chipboks, som skulle give den lige omkring 100 Hk. og 260 Nm... Om tallene holder ved jeg ikke, men den er i hvert fald blevet MEGET kvikkere, og i mellemaccelerationer, er det de færreste der hænger med!
Fælge
Originale 16" alu med "500" centerkapsler.
Dæk
Pirelli P6000 i 195/50-16
Undervogn
Standard
Bilstereo
Original radio med Blue & Me-system! (Kan betjenes via rattet, eller via talekommandoer, og kan samtidig bruges som håndfri til mobiltlf. ved både tale og SMS, som kommer op i displayet, og så kan den afspille digitale medier via USB-indgangen mellem sæderne)
Styling
Originale kromlister, krom dørhåndtag og krom rørhale så den "lyder" af mere ;-)
Interiør
Første ejer har i øvrigt et biltilbehørsfirma, og de måtter der ligger i bilen, er rent faktisk prototypen, på alle de luksus-måtter, som der er blevet solgt til rigtig mange 500-ejere fra Fiat-forhandlere i DK! (Sjov detalje)
Ekstra tilbehør
... Chip-boksen men ellers ikke det store!
Styrker ved bilen
Svagheder ved bilen
Bemærkninger
Hun er den første 500, der blev indregistreret i DK, og hun har bl.a. været inviteret til åbent hus hos en jysk Fiat-forhandler, for at han kunne få lov til at vise hende frem for interesserede kunder 2 måneder før den officielle danske introduktion!

Hun er hentet i Italien, så hun er en ægte Bella med fræk accent, og den oprindelige første ejer har givet - hold fast - 279.800 kr. for hende!!! (Det koster sgu, hvis man vil være den første på vejene!)

PS. Det sidste billede er drømmen...

Vil du se flere Fiat 500 1,3 MJT Lounge -SOLGT til salg? Andre Fiat eller bare andre brugte biler?
Kommentér på:
Fiat 500 1,3 MJT Lounge -SOLGT
Annonce