{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Amerikaner Chevelle 1968

6.516 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen bil er oprettet og stemt ind. Opret din egen bil

ib j
Mand | 45 år | Oprettet: 3. aug 2008


Amerikaner Chevelle

Årgang:
1968
Motor:
ny renoveret 358 cui (5,99 liter) som jeg selv har lavet fra bunden af alt er lavet i ren stål enten alu der er poleret eller rustfri der er poleret da jeg ikke gider de der billige chrome sæt som alle køber for at få noget som ikke holder.
der er ny th350 gear med 2800 stallspeed converter som passer perfekt til motoren.
14*2 tommer kn filter med kn filter i toppen.
msd e curve digital tænding alle overskydende ledninger er fjernet så den er clean.
der er headers og komplet 3" rustfri magna flow udstødning hvor afgangsrør er gemt bag ved baghjulne.
Hestekræfter
For lidt smiler men kan godt trække sig selv.
Den er hurtig så selv om det er en small blok og den lyder rigtig heftig og ond
hehe.
Fælge
17*7.5 tommer i for og 9*18 tommer i bag foose legende chrome
Dæk
nexen 225 i for og 255 i bag
Undervogn
hele rammen og alle dele er varm galvaniseret og derefter malet blå som striberne og tanken er malet med et flot Chevelle motiv og bunden af tøsen er selvfølgelig malet perlemor hvid som resten.
nye fjeder og alle bøsninger er udskiftet til polyuretan + krængnings stabilisator 0,75 tommer masiv i for og 1,5 i bag

Bilstereo
kun en cd afspiller der er gemt i hanskerummet
men der skal snart laves komplet anlæg men det skal være skjult

Styling
lakering 18 lags hvid perlemor med blå striber, spejle i motorrum og næsten alt er lavet i rustfri eller højglans poleret aluminium på motoren
små airbrush rundt omkring på bilen fede detaljer blandt andet på køler ophæng og vindur ramme og hanskerum.
Interiør
hvid leder kabine i ægte læder samt hathylde og himmel i ægte læder.
Quick shifter gearstang
blåt gulv tæppe og hvidt dørbeklædning.
Ekstra tilbehør
ingen ren muskel bil uden ekstra unødig tilbehør kun lidt fine ure og det som der skal være og det er brændslukker som selvfølgelig er gemt af vejen men nem at komme til
Styrker ved bilen
Svagheder ved bilen
Bemærkninger
super bil lakeringen er 29 år gammel på rammen og hele bilen

Vil du se andre Amerikaner eller bare brugte biler?
Kommentér på:
Amerikaner Chevelle
Annonce