{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Mitsubishi Galant 2.0i LE - SOLGT!!! 1991

4.337 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen bil er oprettet og stemt ind. Opret din egen bil

Claus F
| 52 år | Oprettet: 24. mar 2005


Mitsubishi Galant 2.0i LE - SOLGT!!!

Årgang:
1991
Motor:
2.0i OHC, med lidt ekstra HKS udstyr ;-)
Hestekræfter
109HK - Nogle siger mere - andre mindre...
Dog ikke værre end at den 13.07.2005 tog 0-100km/t på 9.97 iflg. G-måleren, såååå -
Se iøvrigt tiderne fra "SinCity" længere nede...
Planen er pt. at installere NX-anlæg med 100 HK-dyser i bilen.
Fælge
17" WolfRace Katana - og nej... det er IKKE dem fra T-Hansen!!!!
Dæk
Fulda Carat 215/45
Undervogn
Bilstereo
CD+mp3 CerwinVega 6" enheder bag (bygget ind i den originale plads).
Styling
Tjah... se billederne... Der er ikke gjort meget andet end at sætte fælge på, lidt klistermærker, potten er taget af igen og erstattet med original. Bagpanel (det orange) farvet rødt - samme farve som lygter bagpå.

Åh jow... der er da også ekspederet 2*barnestole i bilen til co-drivers... den ene 7 år og den anden 9 mdr.
Interiør
Ekstremt velholdt original velour kabine - nogle kalder det kedeligt - andre luxus, men komfortabel er den under alle omstændigheder.
Ekstra tilbehør
- ABS.
- Servostyring.
- El-spejle med varme
- El-justérbare forlygter.
- Forlygtevaskere.
- Sædevarme.
- Fartpilot.
- Ori. El-soltag m. 3 indstlillinger.
- Centrallås.
- Alarm.
- El-sideruder (for og bag).
- Tågelygter (gule).
- El-antenne.
- Armlæn for og bag.
Styrker ved bilen
Svagheder ved bilen
Bemærkninger
Bilen er pokalvinder med en 3. plads på Sindal Raceway Juni 2005 i Klasse 1 - Sindal Street Race II hvor der blev kørt 1/4 mile under DASU-ordnede forhold, og som vi var inviteret til at Team Corvette...
Bilen blev også pokalvinder med en 3. plads i Vandel i September 2005 i Klasse I...

Bilen præsterede tider på Quartermilen på
- 18.709
- 18.418
- 18.373
- 18.459
- 18.486
- 18.219
- 18.262
- 18.331
- 18.420

Ved Vandel Motorfestival 2005 klarede bilen sig også flot med endnu en 3. plads, og slog alle hidtidige tider sat i Sindal og ved Nordsø Action Day:
- 18.562
- 18.303
- 18.127
- 19.307
- 17.420
... så der er langt op / ned til en "10 sec. car"... så jeg må omskrive til: "For those 10 seconds or more, I'm free!"

Fint for en 2.0 familie-øse med de store tunge sutter at slæbe rundt på, så næste gang skal jeg huske at slå sidespejlene ind ;-) og sætte slicks på mine 14" alu'er.

Bilen er hver fredag at finde til StreetRace i Aalborg, hvor den af nogle har fået øgenavnet: "BabyRaketten", da den bagi er stylet med 2* barnestole til "Gulddrengen" og "TurboTøsen" (også kaldet "Bylden").
Naturligvis ekspederes "øglerne" ud af bilen inden det er RaceTime :)

Bilen er købt i december 2004, så det er først nu hvor foråret/ sommerne er kommet, at jeg kan komme til at rode lidt med den.

Ønskeliste:
Hvide blink for og bag (så hvis du ved hvor jeg kan få dem, så tag endelig kontakt)
En lille anonym hækspoiler
Sænkning (40mm bag - 60mm for)
Undervognslys (blå)
JAMO Subwoofer installeret bagi (har den til at ligge)
M3-spejle
RECARO-barnesæder til "øglerne" - dem med CD-afspiller i...

Vil du se flere Mitsubishi Galant 2.0i LE - SOLGT!!! til salg? Andre Mitsubishi eller bare andre brugte biler?
Kommentér på:
Mitsubishi Galant 2.0i LE - SOLGT!!!
Annonce