Opel Manta A 1.6s 1972

21.736 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 193 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen bil er oprettet og stemt ind. Opret din egen bil

Kilde: Biltesteren
TOYOTA LANCERER SEKS NYE ELBILER!
TOYOTA LANCERER SEKS NYE ELBILER!
Slå lyden til
00:00
/
10:16
LIVE

TOYOTA LANCERER SEKS NYE ELBILER!

NOW PLAYING

VW ID.4 GTX - OVERRASKER!

NOW PLAYING

TIL WAGRAIN OG HJEM I HALLES MINIBUS!

NOW PLAYING

MIN BMW E30 FÅR NY CHANCE

NOW PLAYING

NOW PLAYING

BYD TANG ER IKKE HELT FÆRDIGBAGT!

NOW PLAYING

NOW PLAYING

STATUS PÅ MIN BMW E30!

NOW PLAYING

NOW PLAYING

TOPFART I VW ID.3 GTX!

NOW PLAYING

ALFA ROMEO JUNIOR - NOGET ER GALT!

NOW PLAYING

BYD ATTO 2 - OVERRASKER STORT!

NOW PLAYING

NOW PLAYING

AT ANMELDE EN SPRITBILIST!

NOW PLAYING

NOW PLAYING

NOW PLAYING

MERCEDES-BENZ G 580 - 100% ELEKTRISK G-KLASSE!

NOW PLAYING

NOW PLAYING

NY TESLA MODEL Y

NOW PLAYING

NOW PLAYING

POLESTAR 4 MED 1900 KG PÅ KROGEN!

NOW PLAYING

I AUDI A5 AVANT TIL ST. ANTON!

NOW PLAYING

KAN MIN BMW E30 REDDES?

NOW PLAYING

NOW PLAYING

BMW E30. SKAL DU HJÆLPE MIG?

NOW PLAYING

Opel Manta A 1.6s

Årgang:
1972
Motor:
1.6S CIH - Tidlig model uden bolte i forkammerdækslet.
Hestekræfter
80 - på papiret...
Fælge
Originale stålfælge med kromkapper
Dæk
165/J-13
Undervogn
Standard
Bilstereo
INTET! Der er ikke engang skåret ud til radio i instrumentrættet.
Styling
Original Opel låsbart kromtankdæksel, købt til bilen i 1978. Nice, ikk?
Interiør
Rød stof/kunstlæder i næsten perfekt stand.
Ekstra tilbehør
SR-instrumentering og SR-tågeforlygter. Købt som ekstraudstyr ved bestilling af bilen hos forhandleren i Januar 1972. SR-tågelygterne er dog afmonterede, men når jeg restaurerer bilen vil de måske blive monteret igen.
Styrker ved bilen
Svagheder ved bilen
Bemærkninger
Jeg købte hende i 2003, da jeg var ved at ombygge min 70' Manta A fra 2,0 til 2,4. Jeg fik simpelthen abstinenser af den værste Manta-junkie-slags, og så fandt jeg den her til en fair pris. Angiveligt aldrig svejset, original lak, en-ejers ('72-'01) pånær forhandleren jeg købte den af - og med samtlige regninger i ringbind fra den første ejer! Han var bogholder...

Bilen har ikke kørt om vinteren siden '79. Stenpladen har været skiftet og jeg har fået lavet rustreparationer i bunden ved donkraftfæsterne (på en Manta A?? - aldrig!) samt sidepaneler i bagenden.

I 2008 indtraf katastrofen da en kammerat kørte op bag i den, ved lav hastighed. Alligevel blev hele bagenden trykket kraftigt. Den er nu under restaurering og forventes på gaden til 2010. Følg arbejdet i mit fotoalbum og smid en kommentar...

August 2012 : Hun er nu nysynet og skal først synes igen i 2020. Pladearbejdet er 99% færdigt, og hun har fået en hurtig gang matsort lak, så jeg kan køre ture i hende. Når der er sparet op igen skal hun skilles helt ad en gang til, lakeres op i Arktisk Hvid igen, og have renoveret al mekanik.

Vil du se flere Opel Manta A 1.6s til salg? Andre Opel eller bare andre brugte biler?
Kommentér på:
Opel Manta A 1.6s
  •   28. mar 2012 Stelnr
    Hejsa. Hvor gammel er din Manta A? Hvis den er fra før 74' så SKAL han syne den - der er kun pågældende typeplade i en Opel fra 56-74'. Jeg kan nok skaffe dig nummeret på typegodkendelsen, så må han skulle æde den - du kan skrive på mantalasse@hotmail.com
    Du er desværre langt fra den eneste der har dette problem - jeg går ud fra at det drejer sig om en ny synshal og ikke en af de gamle statslige... de ved nemlig hvad det drejer sig om.
    MvH Lasse


  •   28. mar 2012 Stel nummer
    Hej Lasse. Hvor står stelnummret på din manta a. Min står på en plade på højre vange der er svejst på, det vil synsmanden ikke godtage?

    Mvh Ebba


  •   16. apr 2010 ..
    Jo det tror jeg nok den er, men der er næsten 2 biler i dele som jeg meget gerne vil have røg med, sammen med bilen, og eftersom de fleste tror at sådan noget gammelt noget der skal laves, foræres væk, ja så kan det nok tage sin tid..


  •   14. apr 2010 ...
    Ja det er det. Jeg har ikke rigtig tiden eller pladsen til at få den ud at køre, så den skal skiftes ud med et lidt mere overkommeligt projekt..


  •   13. apr 2010 ...
    Du kan købe min 19 L'er smiley


  •   12. apr 2010 ..
    Typepladen følger med ihvertfald, den faldt af under gennemgangen smiley Kan faktisk ikke huske om det var de forreste eller bagerste vanger der var tæret, men det var de bagerste. Og bunden i førersiden fra pedalboksen til bag forsædet, det samme i passagersiden.. Bagagerum væk, plus diverse andre småsteder smiley Har noget synsrapport osv fra Sverige, ved ikke om man kan hente reg. attest ud fra det..


  •   12. apr 2010 ..
    Det lyder ellers spændene smiley Hvis du vil give dig i kast med den, så må du hjertens gerne hente den smiley


  •   9. apr 2010 Karosse
    Hey smiley Bunden er så godt som rådden.. Forskærme og døre kan reddes, måske fronten.. De bagerste sider som du købte til den hvide kan også bruges.. Men ellers er der ikke meget tilbage, og nej der er ingen papirer på bilen smiley


  •   2. nov 2009 selvfølgelig
    blir det godt..ellers så smadrer vi dem ; ) ha ha ej de har sgu styr på det..er slet ik urolig for det ! er mer urolig for hvor jeg ska' ha' den til og stå henne, for nej..har stadig ik fundet plads til den


  •   21. sep 2009 heh..tro mig, der kommer langt fra lis'så meget spartel på som før !! men du ved, for og få formen helt nøjagtig : ) hmm og er faktisk kommet helt i tvivl om hvor vidt vi aftalte der skulle bruges tin eller spartel..iih lasse nu ka' jeg så gå rundt og bryde mit lille hoved med det resten a ugen !
    hehe jeg tør næsten ikke tro på den kommer hjem til jul, men det ville godt nok være blæret !!!
    fortsat go' mandag gamle jas..vi snakkes ved


  •   20. sep 2009 så længe du lover mig du IK vil til og køre harley !! triumph er en fin gammel mc..min far er kæmpe norton-fanatiker, så triumph, bsa og selvfølgelig norton er jeg vokset op med : )
    og ja..det er meget mer overskueligt, problemet er bar at jeg ik har noget sted og stå med det : ( os' lidt derfor det ent'li er fint nok de tar' sig tid nede i polen for aner simpelthen ik hva jeg ska' gøre ved den hvis den kom hjem n !
    og nej..ikke alt der skal skiftes, men du ved meget a det er spartlet op, såee..


  •   20. sep 2009 præcis hehe
    det blir sgu lidt for møj, du : ) uddannelse, projekt manta og projekt nsu jeg os' snart burde komme videre med plus jeg ska' til og flytte for mig selv på lærlingeløn, kørekort til mc til foråret og nej nej nej..aaalt for mange projekter så ! men ja..jeg har jo sagt jeg vil ha' ALt i plade..selvfølgelig blir det rettet til med spartel, men hele karossen skal være metal !
    du må li' holde mig opdateret på det møde der hvis det er : )


  •   20. sep 2009 hehe ja lasse..de KAN åbenbart godt lave noget sårn nogen polakker ; ) ej jeg syns fandme det ser godt ud !! glæder mig vildt til og komme derned mand : ) jeg tror sgu ik jeg kan overskue endnu et projekt, så det ender sgu nok med den ryger den anden..desværre

  •   1. jul 2009 skylarken er super fed !!
    hehe vi laver heller ik andet end og trille rundt i den de weekender jeg er hjemme ; ) eh..eller det vil sige nu har vi så commanderen og gå i gang med ! hve mener du med indtrækket snyder ? det er jo lidt a en pornokabine skal du tænke på ha ha


  •   25. jun 2009 ....
    Jeps og de hængsler er godt nok ikke lige sådan at få tilpasset. Men hva så går der en masse timer med det smiley Fik forresten fat i en bremseforstærker fra ham i Jels, Bent tror jeg han hedder.


  •   22. jun 2009 pladedel
    Dør-
    Mangler 2 gange rep. styk til bunden af dørene på min Manta A, er det noget du kan hjælpe med ? Er ved at lave justerbar dørhængsler til Manta'en smiley


  •   17. jun 2009 Dejlig Manta!
    Jeg glæder mig til at se når den bliver færdig...

    Hilsen Jesper


  •   7. jun 2009 Bremseforstærker
    Kender du nogen eller ligger du selv inde med en bremseforstærker til en Opel Monza 83" 3.0l 12v?


  •   7. jun 2009 ...
    Nårh det er der forskellen ligger, godt jeg har med en ekspert at gøre. Den gule 3.0 24v er synet med en 3.0 12v så vidt jeg ved, men han er ikke rigtig til at få noget at vide af.
    Men mht. ombygningen så er jeg jo snart færdig med rustarbejde, og det har jo kun taget 1år og 250 timer. Nogen ide til fjeder i for ? Skal bruge nogle der er forstærket på en eller anden måde. Har kontaktet Blitzpower men det er blevet solgt og de nye ejere producere eller sælger ikke noget af de special ting til gamle Opler.


  •   6. jun 2009 ...
    Ja man kan jo lige så godt gå all-in når det nu skal være, og 6cyl. har nu en noget bedre lyd end de 4. Er du sikker på at 3.0 24v plejlstænger passer ? Den kører jo med samme borring som 3.0 12v så må slaglængden på de to motorer jo os være ens, og derved passer plejlstængerne ikke. Tror kun det er 2.4l plejlstænger der passer for literstørrelsen pr. cyl. går op i 3.6 hvis du tager en 2.4l motor og har 6 stempler og plejlstænger får man 3.6l. Borringen på en 2.4 og en 3.0 er ens, det er kun slaglængden der er forskellige.
    Og ja det er sku dyrt legetøj. Starter os lige med at få den synet og godkendt som standart 3.0l 12v 177 hk.


  •   5. jun 2009 ...
    Hej Lasse. Nej jeg har ikke stempler og plejlstænger til krumtappen, men har ladet mig fortælle at 2.4l 8v stempler og plejlstænger passer. Og hvis man beregner literstørelsen og borringen da de har samme borring så burde de passe sammen. Snakkede faktisk med dig for et par år siden omkring ombygning med 2.0 16v motor i sådan en manta.


  •   4. jun 2009 Færdig?!
    Nej, den er tilbage fra pladesmeden, men der er et problem med spaltrummet mellem forskærm-dør-sidedel... den er 1mm i venstre side, og 2mm i højre! Så det skal der chekkes op på. Men hen over sommeren blir der kun renoveret forbro og ledningsnet, da jeg jo er igang med Range Rover'en...


  •   4. jun 2009 Fine billeder
    Er den blevet færdig?


  •   13. mar 2009 Hehe
    Tak for kommentaren.. Den er også lidt for lyseblå på billederne;-) I virkeligheden er den en tone mørkere.. Men er yderst tilfreds med resultatet, og glæder mig til jeg skal igang med at samle igen


  •   16. dec 2008 He he...
    ...jamen tak for kampen. Amerikansk jern er Œbenbart det de unge vil ha :-D............eller.... smiley


  •   2. dec 2008 Den....
    ....er bare sŒ fin den bil! MŒ jeg godt sige den er s¿¿¿¿d? ;-)
Hvor langt k¿rer den sŒ pŒ literen? smiley ......jeg fors¿ger at holde min under 4 KM/L smiley


  •   9. nov 2008 Hej unge mand
    Det lyder sku da godt der endelig kan ske noget med den gamle Manta,,,jeg glæder mig helt til at se den færdig,,for du regner vel med den er klar igen til pinsetræffet ?.


  •   6. okt 2008 Renovering
    Hej Lasse,

    Hvordan står det til med Manta´en, er renoveringen ved at starte op? Eller er du stadig på jagt efter alle de stumper du vil have til den, ved samme lejlighed?


  •   27. aug 2008 Nej
    Desværre ikke, ikke engang kadett'en gør. Hun triller men bagtøjet har mislyde... Mht Manta'en har jeg ikke hørt fra forsikringen endnu smiley


  •   27. aug 2008 hej
    hvorn går det med hende når hun med i weekenden


  •   30. jul 2008 Hej
    Mange tak for et godt træf:-) Det var super hyggeligt

    Jeg har hørt om jeres uheld, og håber virkeligt at Manta'en og kadett'en bliver lavet op igen... Godt der ikke skete nogen af jer noget


  •   18. maj 2008 Hehe
    Jo tak , og i lige måde:-)
    Det var fedt at se din Manta i virkeligheden også, og få en snak generelt:-)

    Jo, tak jeg glæder mig også til at min er færdig. Knokler som en gal for at den bliver færdig til Gelsted træffet. Så der kan du jo nok se den hvis det skulle være.



  •   14. maj 2008 ..
    Hvor ligger det hen af i verden?
    Kunne da godt tænkes at jeg kiggede forbi.


  •   14. maj 2008 ..
    Ja det var det, jeg havde desværre ikke tid til at blive.
    Det var en skam jeg ikke havde hørt om det, jeg arbejder eller ved Opel i svendborg.


  •   7. maj 2008 Søndag
    Tak for sidst, kort med hygsomt smiley

    Håber vi ses lørdag, på fyn!


  •   3. apr 2008 Fra Manta pigen!
    Er også rigtig glad for den og passer godt på den og din Manta er altså godt nok sød


  •   1. apr 2008 ...
    Dejlig samling fine biler du har dig der


  •   1. apr 2008 Fjedre
    Det vil jeg da prøve at tjekke op på, mange tak for tippet Lasse smiley


  •   17. mar 2008 Rigtig flot
    den får lige en Høj


  •   2. jan 2008 sidespejle
    ingen til højre


  •   2. jan 2008 side spejle
    du skulle vel aldrig lække inde med et sæt orginale sidespejle du ved de crome


  •   4. nov 2007 hej
    så blev det vinter igen så nu kom hun i hii så jeg skal lige have lavet lidt om. kender du en side hvor jeg kan finde div gummi lister og sådan


  •   29. okt 2007 Hey Lasse...
    S? fik jeg s? endelig oprettet mantaen... Og tak for sidst... S? m? vi se om der ikke kan komme lidt gang i klubben til n?ste ?r, s? vi kan komme ud se lidt p? nogle fine biler igen... :o)


  •   29. sep 2007 Hej Lasse
    Tak for idag, kom du/i godt hjem?

    Tak for turen i Manta´en smiley Du må se at få fundet fejlen på motoren.


  •   10. sep 2007 Godav
    Den er nu fin din manta. høj herfra : ) men skriv endelig hvis du finder nogle nye blikdele. eller hel bil der bare er i orden. Hilsen Per.


  •   8. sep 2007 (-_(-_-)_-)
    lækker vogn extra høj her fra


  •   2. sep 2007 hejsa!!!
    nice manta
    en høj herfra


  •   27. aug 2007 hey lasse
    du må gerne høre dig omkring ang forskærm


  •   19. aug 2007 Austin
    Hej Lasse..Nej jeg kommer nok ikke til Vemmerslev,,men vi må se tiden an.Kommer du til Rindsholm ?. Det var jo ikke meningen jeg skulle have en afløser til Asconaen...Men jeg har altid ønsket mig sådan en lille Engelsk vogn,,,og så rendte jeg over denne,,,men den er jo i samme prisklasse som Asconaen....

    MVH

    Henrik.


  •   11. aug 2007 hey
    er det muligt du har en højre forskærm til manta


  •   29. jun 2007 cromlister
    ville lige høre om du skulle ligge inde med nogle cromskærmkanter til manta a du vil af med


  •   2. jun 2007 He he he...
    Du er rigtigt vågnet siden træffet he he.....Men med den efekt Kadetten har(SOM LIGGER MEGET OVER HVAD EN DIESEL MANTA HAR) må jeg vel bare leve med at koblingen glider...BLINK....BLINK he he..Vi skuder lavt fra hoften hva he he.

    MVH Opel Henrik...


  •   31. maj 2007 Jo jo
    Ja det var sku da ren Opel hygge,,godt du har fået tætnet din Manta for olie så vi andre er fri for at glide rundt i det he he...Men vi ses vel igen i Gelsted.


  •   16. apr 2007 smiley
    kan Spax dempere gøres meget håre


  •   13. apr 2007 hej
    kender du steder man kune bestille dempere?


  •   10. apr 2007 smiley
    nej har ikke fået sat turboen på endnu men det skal den da når jeg lige får lavet en manifold.

    du kender ikke nogel steder man kan finde dempere og fjedre til sænkning. det er ikke fet at have en pisse hurtig bil hvis den ikke er behaliog at køre stærgt i


  •   9. apr 2007 hej lasse
    hej ved du om der findes noget ordentlige stød dempere til en manta for de orginale er godt nok bløde


  •   25. mar 2007 hej
    hej manta a er da lavet i en ud gave med en form for kompressor på engang er den ikke


  •   16. feb 2007 hjælp
    hej hjælp mig lige med min udfortring


  •   14. jan 2007 Tja...!
    En ekstra-høj, er der andre muligheder... Jeg ser i hvert fald ikke nogen ;o)


  •   31. okt 2006 sænkning
    hej viste du noget om hvor jeg finder fjedre til at sænke den med hvis jeg vil have den meget lav


  •   30. okt 2006 sænkning
    ved du havd jeg skal have for at få den helt til jorden


  •   30. okt 2006 dæmpere
    det var stød dempere jeg tænkte på.
    den mlive brodo rød med metalickefekt


  •   30. okt 2006 hej lasse
    jeg mangele dæmpere er det noget du har


  •   29. okt 2006 hej
    jeg går bare og venter på den kommer hjem fra maler så går og samler lidt motor mangler bare en indsugnings manifold


  •   29. okt 2006 hej lasse
    jeg er kommet til art mangle nogle stumper er en indsunings manifold til en 3,0 er det noget du lækker inde med


  •   15. okt 2006 hej
    lasse hva så er du klar til fredericia , er i blevet kontaktet af hans jørgen fra gt klubben


  •   15. sep 2006 MANTA
    din manta er for fed høj herfra


  •   8. sep 2006 træf/city
    ja det var rigtig godt ingen regn og masser biler .... http://www.opel-hecktriebler-forum.de/include.php?path=forum/showthread.php&threadid=17957
    lidt billeder der nede fra.... cityén tror jeg først kommer ind til foråret når den er lavet færdig.... skal du til lundø lørdag ?


  •   20. aug 2006 nej tak..
    det er vi ovre da..!! det er for meget for to mand at holde sådan et træf.. vi har slet heller ikk tid til det.. eller nej vi gider faktisk bare ikk at bøvle med det..


  •   20. aug 2006 nej desværre
    der er et træf i boltenhagen tyskland. vi er nogle stykker der har været der de sidste 4år og det er virkelig et af de fedeste træf i tyskland pt.. havde det ikk været i samme weekend var jeg selvfølgelig klar


  •   20. aug 2006 hey
    ja der skal en 2,2'er i her til vinter.. jeg takker for det nr til frank.. han har dælme a sager.. jeg har fundet to røde kabiner men jeg har ikk lige fået dem hentet endnu så jeg er ikk helt sikker på kvaliteten endnu..


  •   20. aug 2006 -
    Det så jeg osse gerne at den snart gjorde! smiley


  •   20. aug 2006 smiley


  •   20. aug 2006 Takker!
    Okay, Tusind Tak Lasse!

    Jeg prøver at ringe så..
    Ellers må jeg få den fragtet fra Herning, Hvis Bo vil af med en self... smiley



  •   19. aug 2006 hej lasse
    hvornår er det der er messe i fredericia skal der ned sammen med hans jørgen fra gt klubben du har vist snakket med ham ang. at have fælles plads det skal nok blive hyggeligt


  •   18. aug 2006 Jep!
    Jeg mangler den stadig.. Jeg har godt nok bedt om en inde på -Dataophug-

    Men jeg tror ikke de har forstået at jeg gerne ville have en fragtet! ??

    Så det gør jeg i princippet ja?


  •   16. aug 2006 hej lasse
    Ring lige til mig på 60149779. Har lige 1000vis af stumper til salg til Manta Aén. Søren


  •   26. jul 2006 Hjælp..
    Heysa, Jeg har prøvet at gå ind på www.manta-a-klub.dk og få kontakt med kassereren, Nicolai.. Men jeg kan ikke sende mail til ham fra hjemmesiden. Jeg står nemlig med en Synklar Manta A'er, men min siderude i sidedøren er smadret (førersiden)..
    Ved du om han har sådan en? Eller nogen af jer andre muligvis?

    Mvh. Den Frustrerede Manta-ejer, Josh!


  •   24. jul 2006 partytelt...
    nej ikke rigtigt... synd du ikke kom af sted.. hvor er det næste år ?
    dun kender ikke nogen dere har et gte bagtøj eller bare en 3.18 gearing til at ligge... og har set en kadett c i et gammel flash blad med en 3.08 gearing er det en opel har lavet elller er det en der er special fremstillet ?


  •   23. jul 2006 manta træf
    var du af sted i weekenden ?


  •   13. jul 2006 hey lasse
    jeg er meget tæt på at købe en kadett b i rigtig fin stand.. mangler bare lige mit touch du ved..men jeg mangler en komplet fin kabine og en stor forbro.. er det noget du kan hjælpe med..??


  •   12. jul 2006 ...
    hehe ja det ser lidt vildt ud og det kan lige være under hjelmen :o) det er 48 mm


  •   12. jul 2006 ny vogn
    hej lasse lur lige den nye a model i min profil :o)

    mvh jimmy


  •   11. jul 2006 Olympia A
    Hej Lasse, nej den er ikke ret pæn. Har du fundet en spoiler til mig? Hilsen Michael


  •   22. jun 2006 tja
    Jamen det kan du vel...... Har været ude og trille et par gange og der har intet været så det lidt underligt. det stinker faktisk for aner ikk hvor langt man tør køre Såååååe...... Men ja nu sidder jeg så med hold i ryggen så det køre bare.


  •   21. jun 2006 fyn
    træls med manta´en men det blir da sej med kadett´en :o)

    så skal vi hælde nogle pils ned vi plejer at have gang i en fest nede i vores telt og du er hjertelig velkommen til at være med

    mvh jimmy


  •   21. jun 2006 hello
    hej lasse kommer du til fyn i weekenden???

    mvh jimmy


  •   21. jun 2006 hva så
    er den blevet kørende igen eller hvordan ser det ud


  •   20. jun 2006 tur
    det gik sgu godt... det var rimeligt godt der ovre.... der var rimelig med biler....


  •   20. jun 2006 opel
    nej der desværre ingen nr på nogen af dem :o)
    øh du mener vel gelsted??? der skal vi i hvert fald over i weekenden

    mvh jimmy


  •   20. jun 2006 hej lasse
    nu er jeg også blevet bidt af en gal opel har fået mig 2 stk kadett c caravan en fra 74 og en fra 78 :o)

    mvh jimmy


  •   19. jun 2006 døre
    jeg har de rep sæt men det kan bedre svare sig at skifte dørene helt


  •   19. jun 2006 ?
    døre til en manta er det noget du har i over skud?


  •   5. jun 2006 Kabine
    Hej Lasse

    kendte du nogle som havde en rød kabine til min Rekord D 2-dørs?

    hvem vandt i søndags?


  •   5. jun 2006 hej
    hej lasse så kom manta´en på kunne ikke vente til den blev ferdig


  •   1. jun 2006 !..!,
    Ved det ikke var heller ikk der ude denne gang såe.... Men håber snart jeg kommer afsted. Okay jeg skal til Amerikaner træf i Holsterbro i morgen til søndag. Næste fredag er det så træf i Aalborg. Det bliver feeee..... Så bare en gang AC/DC hele vejen.


  •   31. maj 2006 hey
    hejsa var du på kalø igår?


  •   24. maj 2006 Hej Lasse
    Er Mantaen køre klar igen ?.Nu vare det jo ikke længe inden vi rigtig kan få en Opel snak til pinse træffet.Jeg har jo solgt min Anglia så jeg håber den ny ejer passer godt på den.Jeg har været nød til at investere i en Golf diesel da jeg skal til at køre meget,,og jeg kunne heller ikke leve med at Kadetten skulle holde på en p plads hver dag med chanse for riser og buler uhaaa.


  •   22. maj 2006 Gjerrild?
    Jamen det er jo der jeg er født og opvokset....... smiley

    Gør jeg godt nok heller ikke det helt sikkert. så det bare i nyhederne. Hmm det plejer da at være sådan alle radio kanaler spiller vinderen en milion miliad gange men har ikk hørt den her endnu. Total skod studie værter......

    Tror ikke jeg skal til kalø i morgen skal til begravelse så...


  •   21. maj 2006 he he
    egentlig lige en tand for fedt at det var metal band der vandt det lorte melodi shit i går.


  •   20. maj 2006 Heavy.
    I vores klub er vi ca 12 medlemmer, men der ud over er der mindst 5 gamle slæder og så nogle nyrer vans og astro van der ikke er medlem. Men håber vi for et par stykker mere der brænder for det


  •   18. maj 2006 !..!
    ´Heavy fucking metal! Year. Okay nedern,... men ja så er den jo fin når den kommer hjem. Havde også en drøm om en manta a engang og så en 6 benet comadore mmotor i men.... Ja den fylder jo ikke rigtig nået i forhold til an Kaner


  •   17. maj 2006 det jo det
    der er altid nåedt med de gamle damer jo. Men det er jo en del af det he he.... hmm Amerikaner klubben i randers mangler gamle biler til den 27 læs her. Tilmlding senest i morgen.
    http://www.smallblock.dk/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=4734&forum=3


  •   17. maj 2006 hejsa
    det er da nogle fine opeler du har god sommer


  •   16. maj 2006 tja
    ved det ikke helt. Det kan godt tænkes men så bliver det nok ikke i flyderen, så er det bare forbi og kigge lidt. Men som vejret er nu tror jeg ikk der kommer ret mange. Har ikk været der ude i år, men var meningen sidste tirsdag men der stod den på skrue skrue skrue i værkstedet da dytten var gået i udu.


  •   15. maj 2006 hej
    tak for stemmen har smidt en retur. kan det ikke passe mantaen har været i kalø sidste år? Year Rock´n´roll


  •   14. maj 2006 GTE spoiler
    Hej Lasse, jeg ville høre om du evt kunne skaffe en original GTE frontspoiler til en A Manta? Pris?
    hilsen Michael


  •   8. maj 2006 Takker...
    Ja håberden skal med til gelsted men har jo også den anden manta jeg gerne vil ha med smiley


  •   21. apr 2006 lidt sjældne
    er de da,derfor kostede de også kassen..men jeg ville bare have sådn nogle så må man jo betale prisen..


  •   21. apr 2006 bbs fælge..
    de er skam købt her i danmark..jeg så tilfældigt at der var en der havde købt dem til en golf 1,men de kunne ikk være der,så jeg bød på dem og fik dem..


  •   20. apr 2006 ....
    ok... ellers havde jeg da et du godt måtte få...hehe


  •   20. apr 2006 .....
    jo den går da rimlig godt.... :-), S forrør kan den vruges fra en kadett C?


  •   20. apr 2006 ....
    Jo jeg er også godt tilfreds med resultatet...og vil da prøve om jeg ikke kan nå til så mange træf jeg kan i år, nåede kun til 1 i 05 så det kan da kun gå frem ad...hehe..... har du fået de karburator til at køre på kadetten eller.....


  •   8. mar 2006 flot manta.
    hved du hvor men kan få nogen længer hjul polte til sådan en rekord som min.


  •   3. mar 2006 Nej..
    Syntes ikke det lyder så bekendt..
    Men jeg tror måske jeg har set den køre rundt!!

    Jeg prøver engang tak!!
    Du nok en god mand og have i baghånden..


  •   3. mar 2006 Jaa.
    Tja..

    Nu er jeg osse helt opkørt, jeg aner ikke hvad der skal ske med hende!!

    I bund og grund ville det jo nok være bedst med en fin lille stilren pige uden ''Gejl'' og så videre..

    Men karbine blir jeg jo nød til at være intresseret i!
    Som du nok kan fornemme på det anden og tredje sidste billede!! smiley


  •   3. mar 2006 Lolland
    Lige op af Falster!!
    Det ku være rigtig lækkert!!


  •   3. mar 2006 Spoiler??
    Du må kende nogen mennesker der har hvad man ellers kunne tænke sig til Manta'en..

    Hækspoiler??


  •   3. mar 2006 Pt.
    Temmelig fin Manta-pige du har dig der!


  •   3. mar 2006 Hey Lasse!
    Hey Lasse!
    Tak for indflydensen på optagelsen af min bil på bilgalleri!!
    Hehe, store ord!!

    Hvordan får jeg evt. ny karbine i min Manta-baby!?
    Så jo helst det var originalt!! smiley


  •   24. feb 2006 manta spoiler
    hej lasse.
    ja det er min mail adresse, så det vil bare være fint hvis du kunne sende et par adresser til mig.

    mvh steve


  •   21. feb 2006 hej lasse.
    er så småt gået igang med min manta nu, men ville lige høre om du kunne hjælpe mig med at frem skaffe en org gte front spoiler??

    mvh steve


  •   2. feb 2006 re fredericia
    hej lasse opel gt klubben kommer der ned min skulle gerne med.


  •   2. feb 2006 fredericia
    hej lasse skal du til messe i fredericia d1 april


  •   30. dec 2005 Bøvl
    Der er jo altid bøvl når man vælger at have flere gamle biler som man skal holde vedlige ha ha.En skam jeg har givet alle mine Kadett b dele væk til ham der købte min.


  •   30. dec 2005 Jo Jo
    Der kommer helt en dreng op i en igen når man køre baghjuls træk i sne.Jeg tror at karburatoren løb oger og så må det have slået en knist.Karburatoren er løbet over før,og det løber lige ned på udstødnings manifolen.Man skal have en co2 slukker i stedet for pulver.Men de er jo noget dyre at anskaffe.Men jeg vil sku have mine skiftet i både p2ern og Angliaen.Jeg vil prøve ar finde hvor de er billigst.


  •   29. dec 2005 Forresten
    Jeg har solgt Rekord c.Jeg havde en lille motor brand og har solgt den til en samler med 40-50 spec og veteran biler.Jeg havde ellers bestemt mig for at beholde den.Men efter den lille brand fik jeg et godt bud på den.Der fulgte lidt penge fra forsikringen med til at lave den for.g kunne ikke selv overskue det pga alt det pulver jeg havde fyret ud over den (6 KG)Det var bare over alt.Og jeg ved at det ætser når det bliver fugtig.


  •   29. dec 2005 Hej
    Jeg mener den var ok i generatoren,men jeg har jo ikke kørt i den længe.Coupeen er ikke køreklar endnu.Den sætter ud når den bliver varm,og jeg har ikke kunne finde fejlen.Det har jo været et problem at vi ikke vidste om det vi satte i var i orden.Jeg kan nævne de ting jeg har fundet ud af ikke virkede.Køler utæt.Tændings mondul og fordeler defekt.ledningsnet virker heller ikke som det skal.Og nu vil vi prøve at skifte boxen for at se om det hjælper på de udsætter.Puhaaaaa.Hvad lære man af det....Man skal vide de dele man montere virker.Jeg glæmte lige at sige at bagtøjet støjer AHT.


  •   15. dec 2005 HEJSA
    JO DEN KOMMER SKAL JO LIGE VÆRE FÆRDI DET SKAL JO VÆRE IORDEN


  •   29. nov 2005 ....
    hmm, kan ikke lige få min mail til at virke......


  •   28. nov 2005 ....
    skal jeg sende en pris på begge dele eller hvad vil du gerne have......


  •   27. nov 2005 karbu.
    Har lige lagt et billed ind under min profil så kan du se om det er noget du kan bruge...


  •   26. nov 2005 K&N
    den passer på begge karbu købte en extra så jeg havde 2 en til hver karbu, på billederne i min profil er det std karbu den er monteret på.
    mangler du sådan et anlæg til din bruger ikke mit da det er lige riglig saft til std. 1,2s motor.......med manifold og karburatoer og hjemmetlavet speeder træk der passer på det org.


  •   25. nov 2005 Hej
    Den kan starte og køre nu,men bliver ved med at drille.Da jeg startede motoren op dagen efter lød ok så der har nok været en oliekanal der var stoppet ,men den første køler sprang da den blev varm.Og da jeg monterede en anden køler i dag var der en af køle vinger der var skæv og den lavede skade på den nye køler.Og der er stadig kuk i ledninganettet.Der er åbenbart ikke noget ved den gamle coupe der skal gå nemt.Hvordan går det med din Kadett ?.

    Henrik.


  •   22. nov 2005 K&N
    På min kasse står der RA - 071V... den er købt hos bilting silkeborg sidste sommer da jeg manglede en mere til min dobbelt lodret solex karbu....
    mvh. Bo


  •   20. nov 2005 ____
    Det er Erik selv der har lavet de huller på den motor.Men det skal nu nok holde med 2.Kan du ikke bare sætte en slange på og lukke enden med en bolt eller ligende.Hvis motoren ikke duer tror jeg han bliver nød til at tage den tilbage.Ellers tror jeg der bliver balade.


  •   20. nov 2005 Ang. K&N
    Jeg har købt filteret sådan at det passede på solex karburatoren..... jeg kan da prøve at se om jeg stadig har kassen for så kan du da få bestillings nr. på det hvis det har interesse
    mvh. Bo


  •   20. nov 2005 Jakob
    Ja det var ham Erik købte det hele af.Først duede tændings mondul og strøm fordeler ikke.Og så nu det med motoren.Den coupe er vist for dyr hvis der skal laves skærmkanter mv i den.Hvor langt er du nået med Kadetten ?.

    Henrik.


  •   20. nov 2005 Hej Lasse
    Ja,vi har fået den startet.Først havde vi lidt problemer med strøm til sprøjt.Den gik kun med nøjlen drejet i start,når man slap gik den i stå.Men det har jeg løst med nogle nye ledninger fra tændings bundstykke og frem til tændspolen og sprøjt.Men endnu værre er at når motoren har kørt i 5-10 sek begynder den at lyde som der er gået et leje.Så jeg er MEGET træt af den lige nu.Det er ikke til at bære hvis motoren ikke duer.Jamen jeg er da spændt på at høre om du er tilfreds med din nye motor.

    Henrik.


  •   14. nov 2005 HOBBY
    Man er jo nød til at tjæne lidt penge til sin hobby.Særlig efter jeg har skiftet arbejde.Så det må jeg jo så gøre på kedelige hverdags biler..Nå jeg skal op lidt tidelig,så godnat her fra Salling.

    Henrik.


  •   14. nov 2005 Bagtøj
    Det må han køre med lidt.Min tid er ved at være knap da jeg har lidt (kunder) der venter på at få kikket på deres bil.Men det ender nok med ar vi tager noget af stabilisator stangen.

    Henrik.


  •   14. nov 2005 --------
    Jeg har lavet benzin slanger i dag + jeg har boret en 50 mm hul ind i kabinen til styre box.Nu er det jo kun mig der laver den om,Erik har ikke lavet meget.Han betaler mig lidt for bøvlet.Så som jeg sagde i går,,DET ER EN PROTO TYPE FOR MIG)..

    Henrik.


  •   14. nov 2005 Hej
    Jeg regner med at Coupeen kan starte i morgen eller Onsdag.Det kommer helt an på om jeg holder fri noget før fra arbejdei morgen (Vi har ikke meget at lave i denne uge ).Ja det er sku trals at skulle cykle når man har 3 biler ene mand/Dreng Ha Ha....sÅ MÅ DU VEL BARE HAVE EN BIL I RESEVE.Min Rekord C køre bare uden brok.

    Henrik.


  •   14. nov 2005 Hej
    Har du fået lagt den nye motor i ?.Det går frem af med Coupeen.ØL får vi ikke nogen af.::::::'

    Henrik.


  •   13. nov 2005 yes sir
    ja de er begge i hi nu.. det er 14" fra record a 6cyl


  •   13. nov 2005 4 stk
    4stk skulle kunne gøre det


  •   8. nov 2005 hey
    okay det lyder godt.
    jeg har hørt om den men har ikke rigtigt kendskab til den.


  •   8. nov 2005 hej
    tak for din kommentar! ja jeg vil holde dene nogenlunde som den er nu! jeg vil bare gerne ha et par nye fælge på og som du sagde! sæder! jeg kunne godt tænke mig at få en læder stue ligesom din! ved du hvor man kan købe det! og bare rolig,, jeg har ikke tænkt mig at skære i radiohullet smiley


  •   7. nov 2005 hey
    ja den var godt nok på bilbasen noget tid..
    okay, det var da en skam, men du må meget gerne høre rundt, det ville være skønt hvis jeg kunne finde noget til den.
    jeg er fra nordjylland, en lille by som ligger mellem frederikshavn og brønderslev.
    jamen det kan da nemt ske jeg vil være medlem, men hvad går det ude på??

    v.h steve


  •   6. nov 2005 hey igen..
    ja nu har jeg lige læst din beskrivelse af dig selv så var det jeg tænkte at du må da være manden..

    ville lige høre om du tilfældigvis lægger inde med et sort bag sæde evt bare ryglænd da jeg har bund..
    og et tankdæksel også??


  •   6. nov 2005 hey
    nej det har jeg ikke, har købt den på bornholm..
    men ellers tak..


  •   30. okt 2005 tuning osv
    har lige koebt tunet top, knast og lettet svinghjul.
    lyder godt hviis du evt. kan skaffe weber med manifold. ellers er manifolden det vigtigeste.

    Hvis du hat fundet noeglen har du jo hele mit laase saet


  •   27. okt 2005 kaburator osv
    Det var noget der var til salg her på BG. Jeg var bare ikke hgelt sikker på om det var det jeg ville. Da jeg endelig havde besluttet mig var det solgt. Typisk. Det er for BO's(ham med ascona A) lillebror(rekord D) har en tunet top , skarp knast og et tilhørende lettet svinghjul til salg. Så kombineret med en 40weber ville det formentlig gå fint.
    Da handlen så glippede, tænkte jeg at hvis nogen havde en så må det være dig. Det er fordi jeg inden jul har mulighed for at kopiere den i alu.
    2500 var heller ikke galt for rimelig ny 40mm weber , med manifold og K&N filte og speedertræk. Kan forstå på folk at manifolden til OHV er meget sjælden


  •   25. okt 2005 hej lasse
    Det er vel ikke dig der har koebt en weber med manifold til OHV motoren fra en gut nede i Frederecia.
    Hvis ikke har du saa saadan en manifold til en enklet dobbelt weber. For havde planlagt at koebe en der var tilsalg i frederecia, men kom forsent.
    Skulle have brugt den til at lave nogle noejagtige kopier i alu


  •   4. sep 2005 Forsikring.
    Hva koster det at have den forsikret om året??


  •   25. aug 2005 Hej
    Efterhånden er det sgu en sjælden vogn, og så ser den ovenikøbet ud til at være i rigtig god stand.


  •   23. aug 2005 Hej
    Det kan godt være jeg køber eller selv bygger en Kadett c med stor motor engang.Men lige nu brænder jeg mest for de helt gamle,altså jeg er nok ved at blive for gammel til at køre res som 2,2 ern var meget god til.Og så er veteran bilerne jo billig at have.Jeg har jo altid været mest til Opel,og ville gerne have haft en Kaptajn fra 50 erne.Men dem jeg har set har været i meget dårlig stand,og det gad jeg ikke.Så faldt jeg pladask for Forden.Og den er sku sjov,og køre faktisk køre den rigtig godt selv om det ikke er en OPEL::::::

    Henrik.


  •   21. aug 2005 Solgt
    Jeg har solgt både min Kadett b og c.Men min Rekord vil jeg ikke af med.Jeg ville gerne til sort plade træf,men det er jo i Odense og jeg hentede bilen i Købbenhavn i går.Så jeg har ikke lyst til at køre så langt i dag.

    Henrik.


  •   20. aug 2005 Hej Lasse
    Jeg har syndet og fået en Ford Anglia fra 1956-

    Henrik.


  •   30. jul 2005 Hej Lasse
    Jeg håber vi snart kan få en Opel snak.Kommer du ikke til Fårvang markede og viser din manta frem.Der kommer mange. det er den 12-08-2005.

    Henrik.


  •   12. maj 2005 Fin hjemmeside...
    Det ser da meget godt ud!! smiley Hvis du vil have billederne i en anden opløsning kan jeg maile dem til dig! Ellers skal du være velkommen til at besøge vores værksted i Sønderborg. Evt i forbindelse med Gråsten Oldtimer løbet som du har omtalt under min lillebrors 54´er Chevy. Jeg har for iøvrigt købt et nyt projekt der nok kommer på galleriet søndag! Hvornår det kommer på vejene bliver så spændende! smiley

    Jeg mailer dig lige billedet som du efterspørger engang i morgen!

    Mvh
    Mikael


  •   3. maj 2005 Brug af bil...
    Du skal da være velkommen til at bruge min bil på din hjemmeside. Bare den ikke bliver misbrugt! smiley Er der nogle specifikke billeder eller info du vil have, så bare spørg løs!

    Mvh
    Mikael


  •   29. apr 2005 foresten
    Rigtig cool Manta du har dig der..


  •   29. apr 2005 Ingen problem
    Det gør du bare... hvis det er mere spicificke billeder du leder efter må du bare skrive så vil jeg se hvad jeg ligger inde med.
    Mvh Palle


  •   28. apr 2005 Forskærm
    Ja da, bare den er i rimelig god stand... Den fra min har det ikke så godt (buler+ rust)

    Nikki


  •   27. apr 2005 Hej Lasse
    Ja jeg mangler stadigvæk en højre forskærm, kender du nogen der har en... ?


  •   5. feb 2005 Hey
    jeg er 2tal vild med gamle opeler vi har selv en af samme slags til at stå i værkstedet 7 herfra smiley


  •   29. jan 2005 Manta mand
    Hej Lasse. Jeg har fået en Opel GT på hånden til 25k. Den står næsten adskildt, men alle dele er der. Der ligger en GT/E motor i den. Hvidt læder instrumentbord osv. Hvis der er nogen af drengene der er på udkig efter sådan en, så skriv. Der er betalt afgift af den. sbreinholt@grejsdalen.dk


  •   25. jan 2005 Hej Lasse
    Du skulle vel ikke kende nogen der ligger inde med en højre forskærm (helst original) enten ny eller god brugt.

    Nikki

    P.S.
    Jeg har tjekket, bilen har været til alle eftersyn + rep. ved Opel i Haderslev fra den var ny, til 2001.
    Kan desværre kun se datoer + beløb, resten er ikke overført til nyt edb-system......


  • lars  l
    lars l Tilmeldt:
    okt 2004

    Følger: 1
      6. jan 2005 Skal lige op på stolen igen..
    For satan den er flot. Det ser kanon ud med den røde kabine og at alt er holdt ved det gamle.....
    EN HEL STRIBE 7ÈRER HER--> 7.7.7.7.7.7.7.7.


  •   10. nov 2004 Totalt flot
    Super flot velholdt manta du har... jeg har set den live engang inde i messecenteret i Herning, kan det ikke passe?
    Min første bil var sådan en.. den skulle jeg sq aldrig have solgt.
    7 herfra

    MVH
    Claus


  •   6. nov 2004 Lasse.
    Hej hej. Ja så kom den på nettet. Angående opbevaring, så bliver det nok snart jeg gerne vil have den ind. Skal have motoren kørt ind på rullefelt i den kommende uge. Håber du har fået fornøjelse af billeder og film. Hvordan går det med medlemsbladet??


  •   1. okt 2004 Hey Lasse K
    Tak fra karakteren på Porschen. Virkelig lækker Manta du har, jeg har selv haft en GSI fra 79, men din er sgu den "rigtige" Flot klassisk Manta, jeg syntes det er rigtig flot at du holder den orginal, istedetfor at gejle på en klassiker. Og så sorte plader, mums, fedt smiley

    Du skal selvfølgelig have et syvtal for den.

    JD


  •   23. sep 2004 tak
    for din respons Lasse. Det er 110% sikkert Prebens eksemplar du har set i Vemmelev. Det kan simpelthen ikke være andre. Hvem der så ejer den fra Gavnø, ved jeg ikke - men jeg kunne godt lide at vide det, for det kunne være interessant at vide hvad vedkommende har betalt i afgift. Under alle omstændigheder har jeg fået konkrete oplysninger at arbejde videre med, så endnu engang tak.


  •   21. sep 2004 Hejsa
    Lasse. Tak for din kommentar og dine tips. Jeg har ikke været på nettet et stykke tid - derfor først svar nu. Allerførst et spørgsmål: Den Bitter du så på Gavnø, var den indregistreret på danske plader? Hvis ikke har det helt sikkert været Prebens eksemplar du har set på Gavnø. Han ejer nummer 69. Den har samme farve som min, og er i perfekt stand. Mit eksemplar mangler vel 15-20% for at nå op på siden af Prebens, selvom det ikke umiddelbart fremgår af billederne. Derfor har jeg heller ikke haft min bil udstillet endnu. Jeg regner med at tage hul på restaureringsarbejdet i vintermånederne.
    Jeg købte mit eksemplar af en gut fra Lunderskov, der havde fået den til DK via en lastbilhandel.
    Jeg kunne godt bruge adresse og telefonnr. på den historiske Opel-klub du snakkede om.
    På forhånd tak.


  •   25. jun 2004 Køb af Manta A
    Hejsa... Har tænkt på at købe en manta A men er ik sikker på hvad de er værd og hvad man må give for sådan en.... DETALJER : Spraymalet, 2.0 motor(Kører ikke alt for godt), Ingen rust, ellers original, Med følger næsten 2½ bil i reserve og mange små defekter så som lister + Div... Håber du kan hjælpe lidt. På forhånd tak.


  • TIM N
    TIM N Tilmeldt:
    nov 2003

    Følger: 1 Svar: 1
      4. jan 2004 Att. Lasse
    Flot bil der bare har udseendet med sig (heldigvis tæt på 100% original). Er vild med farve og snit på kabinen


  •   5. dec 2003 lækker
    lækker bil, har aldrig været vild med manta men den her kan jeg li
    Mvh Simon


  •   4. dec 2003 Tak tak smiley
    Hejsa.
    Jamen tak for roserne... jeres biler er nu også ret pæne og stilede!! Der er nu engang noget over biler fra før '75! Og bare rolig, den forbliver original, jeg har en anden jeg er ved at bygge om til 2.7! Ombyggede Manta A'er er nemme at finde, så det er med at passe på de originale der er tilbage...


  •   4. dec 2003 En rigtig bil smiley
    Det er sq den fedeste manta jeg nogensinde har set.. meget pænere end alle de "tysker" slæder der kører rundt smiley


  •   30. nov 2003 Mums!
    Dejligt at se at der er mange der kan li' at holde de gamle vogne i så orginal stand som muligt. En vogn som din uden nogen former som skjørter og alt muligt andet plastic hører til sjældenhederne. Den er rigtig rigtig pæn.


  •   28. okt 2003 Herning..
    Okay så må jeg jo lige se om jeg kan finde dig der nede ?

    Ved ikk om i vil have Mindre årige mde i den ny stiftede klub ?

    Vh. Gysse H


  •   27. okt 2003 Hej Gysse
    Nej klubben kommer ikke til Herning, men da jeg også er medlem af Historisk Opelklub vil min Manta A tilfældigvis være udstillet på deres stand :)! Så du er da velkommen til at kigge forbi og få en snak...


  •   27. okt 2003 Hey !!!
    Kommer i til Herning Stumpmarket ???

    Vh. Gysse (Mx-Rider)


  •   26. okt 2003 Selv hey!
    Flemming!! Din bandit hehehe!! "næsten original" det eneste der er uoriginalt på den bil er hornet!!!! lol


  •   26. okt 2003 hey der
    så er der dømt stemme men det blev alså kun til et 8 tal den er jo næsten orginal
    så derfor


  •   25. okt 2003 Natuligvis!
    Hej.
    Naturligvis bliver den holdt original!! Ingen tvivl om det. Jeg er så småt begyndt at samle de dele sammen der skal skiftes. Jeg har jo mit 2.4 projekt til at lege med, og det er nemmere at finde en billig ombygget Manta A og bygge videre på den end at finde en original, oftest dyrere da de er mere sjældne, Manta A og "hærge" så at sige. Kommer selvfølgelig an på hvordan man bygger den om, men jeg frygter lidt hvordan "nymodens" automobil-stil kan kollidere med Manta'ens smukke former.... Selvfølgelig er firserne lykkeligt overståede, det var et rent plastic/glasfiber-helvede for mange Manta'er...!


  •   18. okt 2003 Bravo
    Sådan skal den bare skæres! Flot og original vogn du har dig der, håber du beholder den sådan, når du renoverer den.


  •   11. okt 2003 Hej Karsten
    Ja så fik jeg lige lidt info-materiale med posten idag, så nu har jeg en plakat jeg kan sætte op smiley Og ja, klubben er kun for Manta A smiley Den flotteste af dem alle hehe. Og tak for omtalen af vores klubopstart!! Vi har jo fået uvurderlig støtte fra jeres arrangement, så lidt reklame er vel det mindste man kan give i gengæld smiley


  •   9. okt 2003 Manta A Klub
    Hej.
    Nej, den er ikke stiftet officielt endnu - det bliver den d. 18/10 på Fredericia Stumpemarked. Har du interesse deri er du velkommen til at kontakte mig på :
    mantalasse@(slet denne boks)hotmail.com
    Ja, bilen har fuld historie fra Januar 1972 til 2001 hvor en forhandler købte den. Det eneste de desværre har bogført er benzinregningerne. Det arbejde de har fået udført på bilen er heller ikke af så god kvalitet.
    Hvilke Manta A har du, og skal den være standard eller ombygget?


  •   9. okt 2003 Hej
    Jeg var selv ved at købe bilen.Er igang med at total renovere en A. Har i startet en klub eller hva ? Fed bil med fuld historie !!!


  •   9. okt 2003 Hej. Lige en kommentar til min bil!
    Hej.
    Hvis I vil se bilen LIVE så kom til Fredericia Stumpemarked d. 18/19-10 hvor bilen vil være udstillet på Dansk Manta A Klubs stand. Vi regner med at holde stiftende generalforsamling om Lørdagen, så kig endelig forbi, også hvis du mangler dele til dit Manta A projekt.


Annonce