{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.
  • Ophæng af køkkenskab fra Ikea, spejl og håndtag til skuffer 1.500 kr.
  • Opsætning af 3 lamper + rep. af tændknap på lampe 900 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Elektriske tilslutninger til Coupe GT
  • #1   3. jul 2007 Tågelygter var min forberedt til.

    Der skal blot kontakt, sikring og self. lygterne.

    Så skal man vist også lige ændre noget med en stelforbindelse i sikringsboksen, hvis det skal kunne være tændt sammen med pos. lyset.

    Ellers mener jeg det kun vil tænde sammen med nærlys, og så er det jo ikke lovligt som kørelys.

    Mht elruder så er der INTET forberedt, så medmindre du har ledningsnettet med så kræver det en del mere.

    Jeg lavede selv mit ledningsnet med relæ, sikring osv, men det er ret omfattende at forklare.

    Foreslår du får en til at hjælpe med det, hvis du ikke selv er gode venner med 12v.

    Men forklar lige hvad en elrude uden motor er??? Er det bare selve hejset du har fået fat i?


  • #2   3. jul 2007 Okay Niels...

    Så håber jeg at tågelygterne er ligeså lette på min smiley
    Sikring.. Hvor og hvilken? smiley

    Erhm... angående elruderne så er det ikke noget jeg har fået kigget helt igennem.. Men jeg kender en autoelektriker, så han får lov til at lave det prof, mød betaling selvfølgelig.

    Lige et helt tredje spørgsmål:

    De der "krom/alu" lister der går rundt om bilen på bag og forkofanger.. Kan man på en eller anden måde male dem sorte?? Uden det ser bøvet ud selvfølgelig.


  • #3   3. jul 2007 du kan bruge motoren fra en bmw e30 til elruder de passer på de oreginale træk


  • #4   3. jul 2007 Sikring sidder i sikringsboksen.

    Den hedder noget i retning af "Nebelscheinwerfer"

    Det står på indersiden af låget hvilken position den skal sidde i. Der er sikkert bare en tom position i din bil.

    Mht listerne på kofangerne syntes jeg det ser lidt billigt ud at male dem sorte. Jeg har højglanspoleret mine, så de står næsten som chrom.

    Jeg havde en kammerat med en 100 type 44 som har næsten de samme lister og på den var de sorte, og syntes ikke det var pænt, men smag og behag self.

    Men det er vel bare at gøre dem godt rene og så øve sig lidt med en spraydåse.

    Så er det jo spørgsmålet om det skal være mat eller blanksort.


  • #5   3. jul 2007 mht om bilen er forbered til tågelygter så burde der være et stik i instrument bordet hvis du piller blændpladen af.

    Der skal også være stik i motorrummet, det er nok nemmest at finde i venstre side hvis du piller toppladen over køleren af.

    For at montere dem skal du iøvrigt have hele kofangeren afmonteret, så er det også nemmere at finde stikkene (og skifte kilerem når man nu er igang smiley


  • #6   3. jul 2007 det er ikke så svært når man først kommer i gang men hvis du opgiver på halv vejen så har du mit nummer så skal jeg nok aflaste dig med de lygter smiley

  • #7   3. jul 2007 http://search.ebay.de/search/search.dll?from=R40&_trksid=m37&satitle=audi+typ+81%2C+nebel*

    Der er et sæt til salg på ovenstående link.

    Tror faktisk også jeg har et ekstra sæt liggende, men der har været en sten igennem den venstre, så den er nok ikke helt fin til syn smiley


  • #8   3. jul 2007 takker smiley skal først bruge dem senere på året så tror ikke jeg køber dem endnu men du skal have mange tak for hjælpen niels
    smiley


  • #9   3. jul 2007 De dukker af og til op på ebay, men det er ved at blive sjældnere.

    Ryger tit op i over 100 eur fir et sæt også, men ok, sidst jeg hørt ved Audi herhjemme kostede en enkelt 800 et eller andet + moms.


  • #10   3. jul 2007 Wow.. her har været aktivt imens jeg har spillet billard smiley

    Nå men til sagen.

    El-ruder: Jamen jeg må se hvad jeg kan finde af elmotor.

    Tågelygter: Det lyder jo sådan "lige til", fint nok at jeg skal have kofangen af, den skal alligvel males hvor alt skal indfarves. Morten hvis jeg opgiver skal du nok få dem... Men det gør jeg ikke! smiley

    Listerne: Grunden til at jeg vil have dem sorte er at jeg vil få "cleanet" min audi lidt, når man ser den bagfra er det som om der er "for meget" at se på, derfor ryger bagkofangeren også af og de der mega-grimme reflekser ryger af og bliver spartlet ud, og hele kofangeren bliver indfarvet. Hvad synes i om idéen??



  • #11   3. jul 2007 Hey Morten..

    Har du ikke et link til den der GT, med 18" fælge??

    Kunne ikke rigtigt finde den.


  • #12   4. jul 2007 Nu vi er igang med spørgsmål (som jeg tit er).
    Så ved jeg at der ikke bliver råd til noget som helst kaldet komplet undervogn i fremtiden.

    Men jeg MÅ have mig nogle sænkningsfjedre..
    Hvilket mærke skal jeg gå efter?
    Tror jeg vil ha den 60/60... eller måske 60/50... Hvad synes i og hvorfor? smiley

    Budgettet siger cirka 1500, men lad mig bare se nogle bud... Jeg har selv funder bla. nogle Copra, men jeg kender ikke mærket, og vil helst have noget jeg kender...

    Evt noget jeg skal vide inden jeg smider et par fjedre på, er det meget svært?


  • #13   4. jul 2007 Har da lige et par ting (sure opstød som sædvanligt smiley

    Reflekserne bagpå er lovpligtige pga. de mørke baglygter, så enten så får du en anmærkning til syn, eller også skal du købe sådan nogle klister reflekser til at køre til syn med (der sidder et sæt på min S2, de er dog pillet af igen, koster vist 10 kr stk)

    Derudover kan du jo risikere at blive holdt ind i tide og utide fordi polisen syntes dine lygter er for mørke. Min erfaring siger, at reflekserne holder dem væk, selv om jeg dog har fået en skideballe for hjemmetonet lygter en gang. Idioten ville simpelthen ikke tro på at det var originalt.

    Anyways, så syntes jeg nu også det er en ret stilren løsning Audi har lavet med de reflekser, men det er så min mening.

    Mht undervogn, så kan du risikere, at dine støddæmpere bliver utætte når du sænker bilen så meget. Især hvis de er ældre og der er lidt rust på stemplet, så river det pakningen istykker på kort tid når dæmperen skal til at arbejde et andet sted på stemplet.

    Du risikerer at lave alt arbejdet for at skulle lave det hele engang til når dine dæmpere giver op, især med så voldsom en sænkning. 25-30mm ville måske kunne gå.

    Personligt ville jeg vente til de sidste kr var i kassen. Min weitec komplet undervogn kostede ca 3500 ex montering og det er god kvalitet.

    Alternativt er der et ukendt mærke fra fx ebay:

    http://cgi.ebay.de/GT-Cupline-Sport-Fahrwerk-60-40mm-Audi-80-90-Typ-81_W0QQitemZ300125671964QQihZ020QQcategoryZ44151QQrdZ1QQcmdZViewItem

    Det er ca. 1500 dkr inc. forsendelse, men så kommer montering og sporing stadig oveni.

    Bagfjedre er nemt at skifte, bare man har en ordenlig fjederklemmer. Foran er det lidt mere bøvlet, da man skal have trækakslen ud af hjullejet, og det kan ødelægge lejet hvis det er groet helt sammen.



  • #14   4. jul 2007 nå ja, køreegenskaberne skulle også blive klart bedre med forkortede støddæmpere som passer til de kortere fjedere

  • #15   4. jul 2007 Det her er satme nogle sænkningfjedre der sænker og billige også

    http://cgi.ebay.de/Tieferlegungsfedern-70-50-Audi-80-90-typ-81_W0QQitemZ290135309472QQihZ019QQcategoryZ44144QQrdZ1QQcmdZViewItem


  • #16   10. jul 2007 Hey igen.. Tak for de mange svar...

    Jeg har været i sommerhus, såå kunne ikke lige være tilstede...

    Jamen 1500 kroner for fjedre og dæmpere... Er det ikke bare at bestille, selvom det måske ikke er samme kval som weitec?

    For jeg må indrømme at min bil ikke er en jeg vil bruge mange penge på. Dels pga. at jeg slet ikke har pengene, dels pga. at jeg hele tiden kigger efter ny bil (det er en sygdom) smiley

    Angående tågelygterne, så var jeg lige nede og kigge og der er stik til dem, juhuu! smiley Så senere idag vil jeg fjerne blændknappen og sætte den rigtige på ( jeg har et ekstra instrument bræt).

    Min bil trænger til en sporing, og jeg har lige fået nye fælge/dæk, så det ville jo være helt åndsvagt at undlade at smide en undervogn/fjedre på med det samme???


  • #17   10. jul 2007 70/50 ville være vildt! smiley

    Kunne man evt. få dem med dæmpere?

    Niels: Bare så du ved det så bliver det dit job at finde den undervogn så jeg bare kan trykke bestil.. hehe..
    Jeg forstår ikke hvordan du kan finde alle disse ting, jeg finder aldrig noget.. Men så kan vi jo sige at der bliver medbragt en flaske af det der grønne stærke stas, du så godt kan lide? smiley


  • #18   10. jul 2007 Til Audi sommertræffet ^^ .

  • #19   10. jul 2007 Godt nyt: Tågelygterne virker! smiley

    Det gik fint med "montering" (lad os kalde det test). Lige på med en ny knap og sikringen var der i forevejen! smiley

    Nu kommer næste "problem", monteringen.. Kofangeren skulle af... Er det bare lige til? Eller er der noget jeg skal være opmærksom på?

    Nu vi snakker lygter og lys, så kunne jeg godt tænke mig noget blåt lys, både i de almindelige lygter og tågelygterne... Ikke Xenon, men bare noget med blåt skær... Kan man det? Og hvor?

    Glædelig hilsen Christoffer


  • #20   11. jul 2007 For at få kofangeren af, skal du have blinkene af.

    Så skal du bruge et topnøgle sæt med en forlænger og en halvstor umbraco top (kan ikke huske størrelsen)

    Der sidder en lang umbraco bolt bag hver blinklys. Det kan være lidt svært at finde dem, men der er sådan en halvcirkel i plasticen hvor de sidder oppe.

    Når de to er HELT ude kan kofangeren lige så stille hives fremad indtil den falder af i siderne. Det er en god ide at være to, selv om man godt kan gøre det selv.

    Montage er bare omvendt, men lidt mere bøvlet, da man skal have det til at passe med beslag i begge sider også, og så kan det være noget rigtig bøvl at få den til at sidde helt rigtigt så umbraco boltene vil tage fat igen.

    De hvide reflekser sidder med 4 skruer monteret i kofangeren bagfra. Det er samme beslag/skruer du benytter til tågelygterne.

    På ebay kan du søge efter "audi type 81" så kommer der et par sider, vær dog opmærksom på, at det både er til 80/90 og CoupeGT og selv om de fleste dele passer på alle bilerne er der jo noget som døre, spejle mm der ikke gør.

    Jeg har sådan nogle Osram cool blue i min GT. De er godt nok ikke ret blå, sjovt nok, men helt is hvide, og det ser ret godt ud syntes jeg.

    Har dem vist både i tåge, nær og fjernlys + en eller anden hvid pos. lys ting jeg fandt et sted.

    Men der er så vist også pærer for 5-600 dkr smiley


  • #21   11. jul 2007 hov, skulle være:

    audi typ 81



  • #22   11. jul 2007 Okay... Tak for en god brugsvejledning..

    Det lyder til at være overkommenligt..

    Jeg har fundet disse pærer: http://www.injecto-performance.dk/vare.asp?a=23&b=265&c=0

    Og de er endda på tilbud.. Jeg ved det H4 i nærlyset, men i tågelyset synes jeg ikke der står noget på de pærer der er? Kan du huske hvad det er?

    Ja audi typ 81 gav nogle flere resultater.. Hehe tak for det.

    Jamen selvom det ikke bliver blåt lys, så vil det helt klart være federe med hvidt, meget mere moderne.


  • #23   11. jul 2007 Kan sq ikke lige huske med tågelygter.

    Det er H1 eller H3, den med 1 lille ledning på pæren


  • #24   11. jul 2007 må være H3 så, ifølge den hjemmeside.

  • #25   11. jul 2007 Okay... Thanks! smiley

  • #26   11. jul 2007 syntes ikke jeg har set dig tilmeldt sommertræffet endnu???

  • #27   11. jul 2007 Naarh... Jeg skal lige lokke nogle venner med.. Men det er jo først i midt August.. Faktisk ligger det rigtig dumt for mig, da min sommerferie lige slutter en uge før..

    Jeg har os lidt travlt med bilen, hvis den bare skal se nogenlunde ud :S


  • #28   11. jul 2007 Bare så du ved det...

    Sidste tilmeldingsfrist var 1 juli.

    Der er dog ikke fuldtegnet endnu, så der er stadig åbent, men kommer der lige pludselig en flok, så kan der blive lukket for tilmeldinger.


  • #29   11. jul 2007 Okay!.. smiley Vidste jeg sgu ikke.. Så må jeg lige rubbe neglene..

    Hvad består sådan et arrangement egentlig af?


  • #30   11. jul 2007 Har du ikke fået invitationen?

    Der er fuldt program i.

    Kort fortalt så går man og snakker bil og roder lidt med dem meget af tiden, så er der en køretur ud i landskabet og en ordenlig fest lørdag aften med masser af fadbamser smiley

    Har man et eller andet problem med bilen er det også stedet, da alle ekspertene er samlet (nogle er dog mere "kloge" end andre, LOL)


  • #31   11. jul 2007 Okay.. Cool nok! smiley

    Jamen der er jo altid nogle problemer man vil have udbedret.. Hehe..! smiley

    Btw... Den der GT Cupline undervogn... Synes du jeg skal bestille den???


  • #32   11. jul 2007 Syntes det er svært at sige hvad du skal gøre.

    Jeg aner ikke noget om det mærke.

    Prøv at læse lidt på deres feedback. Har de rigtigt mange gode må det jo være ok.


  • #33   11. jul 2007 Har søgt lidt... Kan finde danske biler der har det.. Men ingen skriver om kvalitetten... Feedback på tysk siger mig intet smiley hehe

    Jeg prøver lige at oprette et emne i forum.


  • #34   14. jul 2007 Lige endnu et spørgsmål... Jeg skal have en ny højre forskærm... Hvor finder jeg sådan en? :S Uoriginal vel?

  • #35   14. jul 2007 ville foreslå ebay.

    Der kan du nok finde en original brugt uden rust (sydtyskland)

    Spørgsmålet er så om de vil sende med sådan en fætter.


Kommentér på:
Elektriske tilslutninger til Coupe GT

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce