Mondeo 2,5t (MK 4-modellen) {{forumTopicSubject}}
Hejsa
Jeg går lidt med overvejelser om at anskaffe mig en MK4-Mondeo fra 2007-2008 med den 5-cylindrede Volvo-motor.
Jeg ved godt, at det ikke er verdens mest økonomiske motor - men det er nok også grunden til, at brugtpriserne på en sådan fætter efterhånden er til at komme i nærheden af
Imidlertid kører jeg ikke så mange KM årligt og forbruget kommer derfor lidt i anden række. Derudover betaler jeg også gerne lidt ekstra for en motor med lidt "pondus".
Nu ved jeg godt, at forbruget afhænger af kørestil osv. - men er der nogen der har et kvalificeret bud på, hvad man kan få sådan en bil til at køre på literen? - for hvis det kun er 8 km/l bliver det måske alligevel lidt dyrt i længden
På forhånd tak for svar - og ha´ en fortsat god og solrig søndag !
okt 2007
Følger: 12 Følgere: 11 Emner: 20 Svar: 125
apr 2004
Følger: 20 Følgere: 18 Biler: 9 Emner: 73 Svar: 1.641
aug 2008
Følger: 2 Følgere: 3 Emner: 216 Svar: 865
Mikkel T
Diesel ville også være et bud - men jeg synes de er en hel del dyrere - og med mit begrænsede kørselsbehov tror jeg ikke det kan betale sig.
Mondeo 2,5t (MK 4-modellen)
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside