1.128 visninger
|
Oprettet:
Vems støj {{forumTopicSubject}}
Hej nogen da kan fortælle mig hvad jeg kan gøre har en vems box på min bil efter jeg har skifte nogen def tændspoler (samme model som de gammel Mds) og fået boxen opdateret mister jeg forbindelse til pc når jeg starte bilen nogen da har en ide til hvad jeg skal gøre for og få det støj væk
dec 2006
Følger: 43 Følgere: 51 Biler: 4 Emner: 97 Svar: 1.970
sep 2005
Følger: 87 Følgere: 82 Biler: 5 Emner: 253 Svar: 1.141
sep 2005
Følger: 87 Følgere: 82 Biler: 5 Emner: 253 Svar: 1.141
dec 2006
Følger: 43 Følgere: 51 Biler: 4 Emner: 97 Svar: 1.970
læs dette. det har hvertfald hjulpet mig. Generelt er powerforum et godt sted til hjælp
apr 2006
Følger: 80 Følgere: 86 Biler: 7 Emner: 27 Svar: 1.876
Hvorfor har du fået boksen opdateret ? prøv evt at gå tilbage til det gamle igen, måske det er der fejlen ligger.
sep 2005
Følger: 87 Følgere: 82 Biler: 5 Emner: 253 Svar: 1.141
apr 2006
Følger: 80 Følgere: 86 Biler: 7 Emner: 27 Svar: 1.876
maj 2010
Følger: 11 Følgere: 21 Biler: 1 Emner: 3 Svar: 620
Jeg går du fra at dit problem at at kommunikationen med din PC bliver afbrudt og ikke at din motor ikke vil køre - Korrekt?
Jeg går også ud fra at du kommunikere igennem USB - Korrekt?
Jeg har selv haft samme problem dog med MS2 & 3.
Det er givetvis relateret til dine nye tændspoler.
Lidt input til at lede dig videre:
1.
Du skal være sikre på at forbindelsen i mellem dine tændledninger og tændrør er 100% og forbindelsen i mellem tændledninger og tændspoler. Er der det mindste "luft" kan gnisten springe, men det generere vild meget støj og din kommunikation bryder sammen.
Eks.: Hvis en af mine COP tændspoler "kravler op" så den ikke har ordenlig fat i røret kører bilen OK, men ingen PC kommunikation.
2.
Så skal du sikre at dine tændspoler at ordentligt jorderede til step på bilen.
3.
Du skal have nogle ordenlig forsynings-ledninger til dine tændspoler, det er med til at batteriet kan hjælpe med at holde styr på alt det elektriske støj de generere.
4. Lav eller sikre dig at du har separat forsyning til din VEMS, så den ikke bliver påvirket af din tændspole støj.
Sidst men ikke mindst: Har den seneste opdatering ændret i kommunikations hastigheden i mellem ECU og PC? For så vil den blive mere følsom.
Håber at input kan bruges, noget at det har du givetvis allerede checket
Men lad os lige høre hvordan det går.
/Steffen
Vems støj
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside