1.915 visninger
|
Oprettet:
Kastesystemet i Pakistan (zaat) {{forumTopicSubject}}
Ok, jeg læste et emne at der ik var så meget gang i den her i vores pakigruppe, så jeg tænkte på at sætte lidt gang i tingene ved at lægge ud med et "provokerende" spørgsmål
Siden stort set de fleste pakier jeg har mødt i dk er fra landsbyområderne (ik noget galt i det, skal jeg lige hilse og sige), hva er så jeres holdning til det kastesystem vi har i pakiland?
Til de af jer der ik ved hva "kastesystem" er, så er det det danske ord for Zaat (gujjar, chaudry, malik, osv).
Diskuter løs! Hvem er for, hvem er imod?
jan 2005
Følger: 12 Følgere: 11 Biler: 3 Emner: 3 Svar: 38
okt 2003
Følger: 43 Følgere: 29 Biler: 6 Emner: 34 Svar: 537
ene disser den anden, den gruppe ka man ik, de er sviner osv, det er noget pis
tror der er lidt her i DK også, når folk disser hinanden, for det er pakier gode til
jul 2007
Følger: 18 Følgere: 17 Biler: 3 Emner: 1 Svar: 33
til være kan man være hver som helst... bare man ikk taler chawler.....
mvh. Raja
vi snakkesz
nov 2004
Følger: 45 Følgere: 43 Biler: 9 Emner: 724 Svar: 2.672
Jeg tror de eneste der går op i det, er forældrene. F.eks når ens søn eller datter skal giftes, så kommer zaat og sådan i vejen. Men tror ikke at vi unge i dag går så meget op i det ? ..
Zaat gør os jo ikke anderledes. Vi er stadig pakistanere altså.. so what's the point ?
mar 2008
Følger: 5 Følgere: 4 Svar: 13
mar 2006
Følger: 12 Følgere: 11 Biler: 2 Emner: 2 Svar: 75
Jeg er enig i at det for det meste kommer på tale når det handler om giftermål, men spørgsmålet er bare hvorfor? Mit syn på det (som måske er det kontroversielle i det her spørgsmål) er at jeg ik kan se zaat systemet som værende andet end et levn fra hinduismen... efter min mening har det ingen plads i islam, idet at den indordner folk i et hierarki efter hvilken familie de er fra og IKKE ligestiller folk, som er et af principperne i Islam. Det utrolige er bare at nogle forældre kan være så ukritiske overfor det system, når de bliver konfronteret med det. Jeg kender mange der ikke har kunnet blive gift, fordi den ene lige var Chaudry og den anden et andet. Havde intet med faglige/religiøse/personlighedsmæssige faktorer at gøre. Sørgeligt.
mar 2006
Følger: 12 Følgere: 11 Biler: 2 Emner: 2 Svar: 75
Kastesystemet i Pakistan (zaat)
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside