{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.481 visninger | Oprettet:

Forreste tågelygter virker ikke. {{forumTopicSubject}}

Hej Alle.
Jeg har i weekenden været igang med at montere nye pærer i de forreste tågelys samt positionslys i min Vectra b 2,0 16V fra 99. Positionslyset virker perfekt, men tågelyset virker ikke ??. Har tjekket, men det viser sig at der slet ikke kommer strøm ud til pærerne. Jeg har nu udskiftet sikringen, og ombyttet relæet. relæet virker som det skal, men der er stadig ingen lys i lygten. Spørgsmålet er nu, hvad har jeg gjort forkert ? Hjæææælp smiley Håber på der sidder en masse kloge hoveder i dette forum smiley

Pærene jeg har monteret er følgende :

Positionslys :
http://www.biltema.dk/da/Bil---MC/Bilreservedele/Belysning/Diodeparer/DIODEPARER-12-V-5W-T10-WEDGE-421941/

Tågelygte :
http://www.biltema.dk/da/Bil---MC/Bilreservedele/Belysning/Diodeparer/Diodeparer-12-V-421953/

Med Venlig Hilsen
Stefan



Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Forreste tågelygter virker ikke.
  • #1   28. jan 2015 Lyser din kontrol lampe i instrumentet..??

  • #2   28. jan 2015 Ja, det gør den

  • #3   28. jan 2015 Og du er sikker på der IKKE er strøm nede ved lygten.

    Kunne være fordi du har købt diode pærer. De skal jo vende på en bestemt måde for at virke.

    Har du +/- i ledninger - så skal der byttes rundt på dem. Prøv evt. med et par stumper ledning fra stik til pære - og så byt rundt der - inden du klipper i ledninger.


  • #4   28. jan 2015 De kan ikke vende anderledes :-(. problemet ligger i at soklen ikke kan vende anderledes. Umiddelbart får pæren sin - pol fra soklen i selve lygten. og + får den fra ledningen. Har haft en måler på, og den kan ikke måle ret meget spænding. Der var vidst nok 0.54 volt.

  • #5   29. jan 2015 Din alm. pære er ligeglad med hvad vej den får plus og stel - det er en diode ikke. Derfor jeg lige smed den mulighed.

    Men selvfølgelig hvis du ikke har 12V i de 2 ledninger derned - så halter det sgu lidt. Prøv evt. at tage først + et andet sted fra - og derefter stel. Så kan du se hvilken en af dem der halter.

    LYSER kontrol lampen i instrumentet..??


    Din multitimer kan være defekt - den styrer nemlig tågelygter. Virker den bagerste tågelygte..??


  • #6   29. jan 2015 Hej igen.

    Så vidt jeg kan se på LED pærerne, så får de + på ledningen, og stel på soklen, så derfor tror jeg ikke den kan vende anderledes.

    Kontrol lampen i instrumenteringen lyser som den skal.

    Ligeledes virker tågelyset bagpå.

    Jeg er lidt i vildrede her. Det virker lidt underligt


  • #7   29. jan 2015 Hmm - og du har selvfølgelig lige prøvet med en alm. pære..??

  • #8   7. feb 2015 Kan være den sorte box der sider i sikringsbox der skal skiftes en box men kan trække ud

Kommentér på:
Forreste tågelygter virker ikke.

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce