Blå røg fra udstødning {{forumTopicSubject}}
Hej allesammen. Motoren er en b23AT.
Jeg har et spørgsmål, Hvordan kan det være at den lille plastikventil som sidder på udluftningen på ventildækslet med tilhørende vacum slange, den skal sidde der for at bilen ikke begynder at ryge blåt, altså olie røg.
Jeg har afmonteret det originale luftfilter og eftermonteret et KN filter, da der var begyndet at dryppe olie ud af det originale filter. Da ånderøret normalt går over i luftfilteret, har jeg sat det ned i en gammel kondi flaske og boret nogle huller i toppen af flasken.
Efter jeg gjorde det afmonterede jeg den lille plastikventil som sidder på topdækslet, og kørte ånderøret direkte ned i flasken efter jeg gjorde det begyndte bilen at ryge meget, lige efter hård acceleration eller fx. lige imellem gearskiftene, den kunne også finde på at begynde at stå og ryge voldsomt blåt bare ved tomgangs kørsel. Efter jeg monterede plastikventilen igen, gjorde den det ikke.
Så hvad er forklaringen, hvorfor skal den være monteret??
jun 2007
Følger: 17 Følgere: 17 Biler: 7 Emner: 164 Svar: 1.932
dec 2008
Følger: 89 Følgere: 85 Biler: 13 Emner: 100 Svar: 518
dec 2008
Følger: 89 Følgere: 85 Biler: 13 Emner: 100 Svar: 518
Jeg har lige kigget, jeg er dog ikke blevet klogere på hvorfor den gør det/ ikke gør det hvis den plastik ventil med tilhørende vacum slange er monteret.
Den må jo have et formål efter som at den stopper med at ryge når jeg montere den, afmontere jeg den, er det, at den begynder at ryge både i tomgang når den er varm og ved hård belastning imellem gearskiftene.
dec 2008
Følger: 89 Følgere: 85 Biler: 13 Emner: 100 Svar: 518
Du kan se den ventil her. det er den grå, det her billede er dog fra før jeg lavede det om.
Jeg tænker bare at det ikke burde være hverken turbo eller motor, når den stopper med at ryge når jeg sætter ventilen på igen. selvom jeg syntes det er lidt mærkeligt, ånderøret burde jo kunne køre idet fri. uden at den begynder at ryge blåt
http://www.bilgalleri.dk/galleri/299468-volvo_240_turbo_at
dec 2008
Følger: 89 Følgere: 85 Biler: 13 Emner: 100 Svar: 518
Blå røg fra udstødning
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside