Xzound Madness 12" + monoblok
6.179 visninger
|
Oprettet: 4. nov 2010
Xzound Madness 12" + monoblok
DET ER MEGET LARM I DETTE KLIP! SKRU NED HVIS DU IKKE KAN TA' DET!
Jævnt meget skrald på... Forstærkeren står konstant i protect ved ½ halvvejs på fuld volume, da et par 13,8V trafo'er samt et batteri ikke kan trække det. Så der er altså en del effekt at hente på denne sammensætning.
Er normalt ikke den store tilhænger af Xzound, men jeg har fået et nyt julegaveønske! :D
Jævnt meget skrald på... Forstærkeren står konstant i protect ved ½ halvvejs på fuld volume, da et par 13,8V trafo'er samt et batteri ikke kan trække det. Så der er altså en del effekt at hente på denne sammensætning.
Er normalt ikke den store tilhænger af Xzound, men jeg har fået et nyt julegaveønske! :D

Xzound Madness 12" + monoblok
apr 2010
Følger: 22 Følgere: 20 Biler: 3 Emner: 15 Svar: 230
maj 2007
Følger: 54 Følgere: 51 Biler: 2 Emner: 101 Svar: 676
jan 2005
Følger: 59 Følgere: 55 Biler: 1 Emner: 64 Svar: 4.829
Hvad er rigtige watt hvis rms watt ikke er rigtige? Og 1500 rms watt burde da bestemt kunne være tæt på en peak der hedder 5000W.
Som Lasse skriver er det ikke en enhed der spiller rent. Langt fra. Den SKAL køre begge kanaler for at følge med ellers bliver den for lang som og rasler som en gaaaaal! Men den kan godt lave et rigtig godt lydtryk i et lukket kabinet.
feb 2007
Følger: 62 Følgere: 61 Biler: 1 Emner: 46 Svar: 335
nov 2007
Følger: 30 Følgere: 27 Biler: 10 Emner: 94 Svar: 303
feb 2007
Følger: 62 Følgere: 61 Biler: 1 Emner: 46 Svar: 335
nov 2007
Følger: 30 Følgere: 27 Biler: 10 Emner: 94 Svar: 303
dog vil jeg gerne have 2 boxtere igen da jeg syntes de spillede godt og det er jo også billige basser som normalt kan tåle en hel del tæsk men de her madness basser de tåler fandme også mange tæsk jeg kan ikke tage livet af dem ihvertfald.. hvis der er noget der er brændt af var det min gamle jbl bpx 1100.1 porten røg da jeg monterede dem til den og det spillede i 1 uge inden den røg. så jeg vil sku sige det er nogen fremragende produkter de har anskaffet sig.
- Retro Ronja -
madness basserne er 2x4ohms basser det er ikke 2x2ohms basser jeg har selv 2 stks af dem.
og jeg har fået afvide af en inde på altombilstereo af en som sidder og leger med sådan en ekelt bass har scoret 144db i en simpelt portet kasse uden han har forsøgt at instille på det og han havde koblet en 1800w mono forstærker til den
så jeg tror sku godt på at det er nogen basser der vil noget og jeg har jo som sagt selv 2 af dem og nu har jeg jo haft dem knyttet til en jbl bpx 1100.1 og de kan faktisk godt spille rigtig ren lyd. selv om folk ikke tror på det. folk tror det kun er bulder og brag de kan lave og intet andet men nej de kan faktisk godt spille ren lyd.. hvor det ikke er bulder og brag.
feb 2007
Følger: 62 Følgere: 61 Biler: 1 Emner: 46 Svar: 335
jan 2008
Følger: 24 Følgere: 21 Biler: 2 Emner: 76 Svar: 498
aug 2008
Følger: 78 Følgere: 77 Biler: 5 Emner: 131 Svar: 3.305
mar 2004
Følger: 6 Følgere: 5 Biler: 1 Emner: 4 Svar: 28
Man skal bare ikke begynde at sammenligne det med andet high end grej.
I har jo begge ret i hvad i skriver, i er bare 2 forskellige steder i bilstereo verden, som Retro ronja skriver får man meget for pengene, men ingen tvivl om at man ville kunne få meget bedre grej for de penge som Mr. japenese skriver.
Spørgsmålet er vel bare hvad man vil have? et drengerøvs anglæg der kan høres på hele ikea's parkerings plads eller et anlæg som spiller så alle kan holde ud at høre på det.
Xzound er lidt ligesom ens første bil, billig og den fragter en fra a til b og man er skide glad for den og syntes faktisk også at den er ret hurtig. når man har været et par biler igennem kan man godt se tilbage på ens første bil og smile lidt for den var jo egentlig lidt, en langsom skod vogn, men man var jo glad for den.
aug 2008
Følger: 78 Følgere: 77 Biler: 5 Emner: 131 Svar: 3.305
jul 2004
Følger: 49 Følgere: 58 Biler: 3 Emner: 46 Svar: 6.357
aug 2008
Følger: 78 Følgere: 77 Biler: 5 Emner: 131 Svar: 3.305
Men som sagt - gi' den en chance næste gang du får muligheden for at høre den? Du vil helst sikkert også blive rystet over hvor meget man får for pengene.
aug 2008
Følger: 78 Følgere: 77 Biler: 5 Emner: 131 Svar: 3.305
Jeg er udemærket godt klar over at man kan få nogle meget bedre enheder, men til den pris nægter jeg at tro på at noget kan følge med.
Bort set fra det, hvad er det du hader så meget ved den? Har du hørt den spille på max styrke med en monoblok der kan trække den??
jul 2004
Følger: 49 Følgere: 58 Biler: 3 Emner: 46 Svar: 6.357
Nu er det nolge lidt andre produkter jeg henviser til, men pris og value for money hænger sammen når vi taler bilstereo, og det er lige fra kabler til det størreste forstærkere
Lav et trUUUUUUUUUUUUUUUUUUT med den sub og den vender membranen på vrangen og brænder begge spoler
jul 2004
Følger: 49 Følgere: 58 Biler: 3 Emner: 46 Svar: 6.357
Jeg ved udemærket godt hvad jeg taler om... Tror du seriøst selv på du får 5000 peak watt for 1700,- ? og så bare lidt kvalitet? nu må du holde....... og 1500w rms har den nok, men ikke rigtige watt..
jeg kan få en værkstedsport til at ralse med under 500w så det gir jeg sku ikk en krone for.
Ingen tvivl om den lave et seriøst lydtryk, men hvad vil du med det? hvis du ikke stiller op i DB Drag har du intet at bruge det til? for musik spiller den fanme ikke !!!!
Desuden kan det ikke lade sig gøre at sælge en sub af den størrelse og så håndsamlet for 1700,- hvis den er bare lidt værd.
Se den her f.eks. : http://www.knot.dk/shop/item.asp?id=8918&info=Hertz-M-12-UNLIMITED-&InfoCat=Subwoofere-Lose-enheder-12-300mm
2000W RMS og 8000w Peak ved 1.2 Ohm.
du Madness laver 1500W RMS og 5000peak i 4 ohm.. hvis den kom i 1.2Ohm ville den lave langt over de 2000W Rms.
Eller den her: http://pr-autostereo.dk/oscommerce_st/catalog/product_info.php?cPath=23_44_67&products_id=153 den smider godt nok 2000W RMS men kun 4000 peak
Her er en med 1500W RMS : http://pr-autostereo.dk/oscommerce_st/catalog/product_info.php?cPath=23_44_67&products_id=443 dog er der ikke opgivet peak. men koster 1300,- mer?
Igen af dem jeg har smidt link er håndsamlet... eller ved ikk med SPL monsteret fra Hertz.. men den koster 8K mere
aug 2008
Følger: 78 Følgere: 77 Biler: 5 Emner: 131 Svar: 3.305
Men kan så fortælle dig at Madness serien kommer fra en anden fabrik end det "billige" Xzound. Når du står med både forstærker og enhed i hånden kan man tydeligt se og mærke at Madness-serien er af langt højere kvalitet end hvad man ellers får af Xzounds produkter. Og så skal du også huske på at navnet "Xzound" er noget Thansen får skrevet på, for at markedsføre det som deres eget produkt.
Og bevares - Audiobahn, RF, JBL, DLS osv osv er da af højere kvalitet. Men ingen af de mere anerkendte mærker kan sælge tilsvarende produkter i en prisklasse der følge med her.
Selvfølgelig spiller Madness serien ikke rent, men det er jo så også fordi det er lavet til ren DB. Når vi fyrer op for den lille 12" i butikken, rasler porten på værkstedet, ovenlysvinduerne løfter sig og tallerkenerne i grillbaren ved siden af butikken, falder ned for hylderne. Den levere sgu et pænt lydtryk, på trods af at forstærkeren ikke får strøm nok, og enheden sidder i et for lille kabinet.
jan 2003
Følger: 54 Følgere: 46 Biler: 6 Emner: 14 Svar: 254
Har hørt dem i en celica hvor der sad 2 stk. De bragede igennem. Enig i det kun er til db, men det gør de nu også godt.
/Dennis
jul 2004
Følger: 49 Følgere: 58 Biler: 3 Emner: 46 Svar: 6.357
Madness 12 er udviklet i USA af ingeniører der har speciale i at lave subwoofere til konkurrence brug.
Alene vægten på hele 21,5 kg og belastbarheden på 5000 Watt peak, giver en god ide' om at her er vi oppe i den absolutte elite hvor kun de færeste kan være med.
Husk at hvis du ønsker at udnyttet det enorme potentiale skal Madness 12 selvfølgelig parres med en forstærker i samme kaliber, her kan bla. anbefales en forstærker fra Xzound Madness serie. "
Hold da kæft en gang fis
og til en pris af 1700,- ?... Jeg ville bruge 1700 på noget helt andet, der ikke er opreklameret, den der holder ingen af de ting der er skrevet, det giver sig selv til prisen :))))
jul 2004
Følger: 49 Følgere: 58 Biler: 3 Emner: 46 Svar: 6.357
Desuden laver den 1500 Kina watt rms... ikke watt du kan bruge til noget! og det lyder på ingen måde godt
aug 2008
Følger: 16 Følgere: 16 Biler: 8 Emner: 50 Svar: 98