Første bil - budget omkring de 10.000 - 25.000 dkk Første bil - budget omkring de 10.000 - 25.000 dkk
Hej Folkens.
Leder efter en solid første bil, skal helst ikke være en stor bil, gerne en kompakt ( swift, c3 størrelse ).
Mit problem er egentlig at jeg ikke rigtig ved hvad man burde lede. Har selv kigget på nogle swifts da jeg hørte de skulle være rimelig holdbare, men når man kigger dybere finder man altid problemer, så er igen i tvivl.
Håber lidt nogle herinde har erfaringer som kan bruges
På forhånd tak!!
apr 2004
Følger: 1 Følgere: 49 Biler: 12 Emner: 2 Svar: 3.639
Du får ingen som helst nyere bil til 25.000 kr.
Bedste bud er en Aygo, C1 eller 107, men til budgettet bliver det en med en masse kilometer.
Så ingen kan rigtigt råde dig, om det er det ene mærke/model dele det andet er ligegyldigt.
Til 25.000 skal man finde den bil der er bedst vedligeholdt, og i bedst mulige kosmetiske stand. En Suzuki ville jeg bare glemme alt om, måske kan man finde en ældre bil ala en Corolla eller Avensis, de er så nemme i min optik.
feb 2020
Følger: 8 Følgere: 43 Biler: 6 Emner: 14 Svar: 654
Nej spøg til side
Aygo, Up og den slags eller en gammel Swift eller P206/207 er absolutte kandidater men hvad du gør den bedste handel ved det finder vi først ud af den dag du skille dig af med den igen
Du kan købe noget som ser pæn ud og er et sminket lig og med fejl på fejl og du kan købe noget der ligner lort men bare køre og køre
Ud i markedet og kig og du kan sikkert altid finde historier om modeller som er helt forfærdelige
Nogle er til moren og andre til datteren.
Jeg havde hørt meget fint om VW/AUDI og har haft et par stykker og må konstatere at jeg ALDRIG skal have VW-AUDI-SKODA-SEAT igen imens andre er glæde for deres og derimod aldrig vil have Mercedes og BMW - jeg har også haft Ford den var faktisk fin og ingen problemer men andre er utilfredse med deres.
Min fætter er Fiat Fan og har haft utallige Fiat og han har aldrig haft de store omkostninger men andre vil ikke røre dem med en ildtang
Så om du skal tage den ene eller anden der er ligeså mange svar som der er mennesker
sep 2008
Følger: 1 Følgere: 11 Emner: 21 Svar: 886
Et lille tip er at se hvilke lidt ældre bilmodeller, der kører mange af, det er dem der har været mest pålidelige, og hvor det har kunne betale sig at holde dem kørende..
Om du køber Suzuki, Ford, Opel eller hvad du køber er sgu' nok lige fedt! Bare tænk hvilke modeller der er billige i reservedele.
Toyota bliver altid nævnt først, når snakken går på begynderbil, og det er der en god grund til!
Men Toyota holder måske også prisen lidt bedre end de andre, og derfor lidt dyrere..
Held og lykke i din jagt
nov 2009
Følger: 71 Følgere: 627 Annoncer: 1 Emner: 574 Svar: 15.789
ferie i udlandet, ellers er det svært at rådgive dig
apr 2006
Følger: 7 Følgere: 10 Biler: 2 Emner: 6 Svar: 29
jan 2005
Følger: 3 Følgere: 42 Biler: 1 Emner: 48 Svar: 2.444
Skulle jeg råde mine egne unger til deres første bil så blev det noget som det her.
https://www.dba.dk/fiat-panda-12-69-fresh/id-1092318477/
sep 2016
Svar: 42
Første bil - budget omkring de 10.000 - 25.000 dkk