{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.636 visninger | Oprettet:

Lavere afgifter?? Ja tak! {{forumTopicSubject}}

Man kan være, Blå, Rød, Grøn eller Alternativ og mene om Liberal Alliance hvad man vil. Men det er nu lykkedes dem at få Registreringsafgiften med i finanslovsforhandlingerne.

Link:
http://politik.tv2.dk/2015-11-02-blaa-blok-forhandler-lavere-bilafgifter

Lad os nu se om det lykkedes, men som bilentusiast er jeg blød i knæene, jeg hader den afgift med hele mit hjerte.
Især fordi, hvis den var blevet afskaffet i 80'erne hvor bilerne blev sikre og fik airbags, så kunne de 700 som blev dræbt i trafikken hvert år, måske have været reduceret til 500 (årligt).

http://www.statensnet.dk/pligtarkiv/fremvis.pl?vaerkid=12587&reprid=0&filid=1145&iarkiv=1

Du skal ikke komme at sige at faldet i dræbte skyldes lavere fart, fordi den er den samme eller steget. Og jeg nægter at tro at folk er blevet bedre til at køre bil. Men det er blevet meget nemmere, fordi en moderne bil jo er nemmere at føre end en knoklet Opel Ascona.

Så kryds fingre for afgiftslettelser!
Hvis ikke for din nye bil, så for sikre biler og færre og mindre skadelige ulykker.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Lavere afgifter?? Ja tak!
  • #1   3. nov 2015 "Fordi en ny bil er nemmere at køre end en knoklet Opel Ascona" kan vi så lige finde kammertonen frem og snakke pænt smiley

  • Casper K
    Casper K Tilmeldt:
    mar 2007

    Følgere: 43 Biler: 8 Svar: 5.712
    #2   3. nov 2015 Kryds du bare fingre alt det du vil. smiley den bliver ikke ændre på smiley

    Og at tro at fart ikke dræber i nyere biler er lidt naivt. Tror det gør lige ondt og skader lige meget om du bliver ramt med 90 km i timen på cykel af en bil fra 2005 og 2015. smiley Tror faktisk farten en faldet i Danmark de sidste par år.


  • #3   3. nov 2015 Det kommer desværre ikke til at ske.
    Grunden er at det vil koste penge, eller det er der i hvert fald nogle der vil påstå.
    Det er set før, tag bare solcellerne, de blev hurtigt til en dårlig ide for staten og ordningen blev ændret.
    Men når man nu sidder og siger at man vil sænke registreringsafgiften med 40%, hvad så med alle dem der køber bil op til datoen hvor det træder i kraft. Får disse personer så 40% tilbage?
    Det virker som noget der ikke er helt gennemtænkt.


  • Casper K
    Casper K Tilmeldt:
    mar 2007

    Følgere: 43 Biler: 8 Svar: 5.712
    #4   3. nov 2015 Det ville satme også være noget ar et tab for en brugtvognsforhandler med f.eks 100 biler stående.

  • #5   3. nov 2015 #4

    Nemlig, sådan et fald i registreringsafgift, vil aldrig kunne lade sig gøre i praksis. Men det kan høste stemmer og gøre et politisk parti attraktivt smiley
    En ting er brugsvigensforhandleren. Men hvad med familien Jensen, der lige har fået finansieret en Audi A6 til 800.000 kr nede i banken. Hvad sker der med dem, når bilens værdi pludselig reduceres så kraftigt?


  • #6   3. nov 2015 Tror du på nisser?

    Det eneste der sker nu er at alle forhandlere af biler bliver presset fordi folk atter en gang holder vejret og deres penge bliver i lommen, til det atter engang gå i vasken...

    Sæt ejerafgiften op til 2400årligt som minimum.
    Sæt straffagiften på gulplade biler fra før 98
    Nedlæg "rådet for sikre trafik" og brug pengene på bedre veje og offentlig traffik.
    Folk køber stadig nye biler og de køber i stigene grad større og dyre biler Så tilsyneladende er der råd til det...
    Med billigere biler kommer der flere trafikproblemer og ønsker man sig brændene en Ferrari. Lamborghini. 65AMG. M5 osv. Så spar op, tag et lån, tag en lang vidregående uddannelse. Start et firma og håb det giver frugt. Eller skær ned på alle udgifter til du har råd.


  • #7   3. nov 2015 Så vil jeg som den første, på trods af en ellers normalt blå overbevisning, melde mig som modstander. Jeg vil meget hellere se den knoklede gamle Ascona i trafikken, end de nye intetsigende plastikæsker der sprøjtes ud fra samtlige fabrikker.

  • #9   3. nov 2015 Som alle andre siger, så kommer det ikke til at ske... Det er typisk LA-taktik. Masser af "gode" ideer som lyder fantastiske og som kan høste stemmer, men i realiteten er de svære at føre ud i livet uden det skader mere end det gavner.

    Jeg kan sagtens leve med de nuværende bilafgifter. Men til gengæld så jeg gerne noget overblik over hvad afgifterne går til. Og eventuelt en omlægning af brugen af de midler. Som jeg har sagt mange gange før, så betaler jeg gerne dyrt men forventer så til gengæld at få noget for mine penge.


  • #11   3. nov 2015 Tommy A
    Jo, men de veje skal også vedligeholdes. Og der er mange andre ting end lige selve vejen som kan forbedres mange steder. F.eks anlæggelse af cykelstier på farlige veje, Belysning, skiltning osv osv...


  • #12   3. nov 2015 Tommy.
    Vi er ikke enige om
    1.import delen.
    Er imod man hæmmer folk i dere drømme. Hvis en drømmer om en gammel diesel bil skal det være muligt for manden at få opfyldt sin drøm.
    Ligesom man lettere skal kunne importere biler som ikke er bygget til det danske markede uden diverse miljøgodkendler osv. Eks. En Toyota Levin med 4A-GE 20v... livet handler om drømme

    2. Sænkning af registreringsafgift
    Den skal blive hvor den er. Men afgift fritagelse på sikkerhedsudstyr.

    3. En chippet diesel bil
    De kan køre renere end en standart. Og igen det er ikke et problem der værd at nævne. Der skal lempes på reglerne vedrørende tuning. Og det skal kunne godkendes nemmer. Eks. Via et syn hvor man kigger den efter og ser om den er forsvareligt bygget op. Ligesom i sverie og England


  • #13   3. nov 2015 Hehe jah, de fleste er skeptiske. Det forventede jeg, men hensigten var netop at vise at vi bilentusiaster (dem af jer der er imod høj afg.) HAR sindsfæller i Folketinget.

    Lige nu sidder partierne og lægger arm.
    Alle skal have noget og alle skal give afkald på noget.
    Men det nye er at afgifterne nu er i spil, endeligt!

    Hav nu lidt ambitioner, vi er det eneste lille land i hele verden, nu hvor Norge har omlagt, som har de "vilde" afgifter. Man laver en overgangs-ordning, hvor nogle skal have lidt afgift tilbage, sværere er det såmænd ikke.

    Tommy A :
    Jeg synes ikke der er noget "typisk" i den negative forstand over LAs taktik. De siger noget før valget, taler ikke grimt om de andres politik, og kæmper bagefter for at gøre det de lovede...
    smiley Du skal bare have nogle af de førnævnte ambitioner Tommy! smiley


  • Casper K
    Casper K Tilmeldt:
    mar 2007

    Følgere: 43 Biler: 8 Svar: 5.712
    #14   3. nov 2015 Johannes alle partier ville fjerne afgifterne hvis det var muligt. Alle andre partier er bare kloge nok til at lade være fordi det ikke er muligt.
    Så simpelt.
    LA har bare ikke andet at fiske stemmer på rigtig åbenbart.

    Men er da villig til at lave et væddemål med dig omkring det smiley


  • #15   3. nov 2015 Hvis de nu havde tænkt sig at lette afgifterne med 40%
    Så kan jeg godt se at der ville blive problemer for nye bilejere og forhandlere.
    Men ville det ikke have en mildere effekt hvis man nu sænkede den over en periode på f.eks. 10 år? altså 4% pr år?
    på den måde er det ikke så voldsomt et los i nosserne for de berørte. men nærmere 10 kærlige klask på låret?


  • #16   3. nov 2015 har de ikke lige sat afgift på teslaerne? smiley tvivler sku på de vil til at skære ned på afgifterne smiley

  • #18   3. nov 2015 #14
    Der er knap 200 lande og 7.500 Mio. mennesker i verden.
    1 land og 5,5Mio. mennesker har disse afgifter.
    Jeg vil sige at det er os som er gal på den?

    Det ér skam muligt, det koster bare noget at rette en fejl som man har udskudt at rette i 50 år.
    Men billigere end du tror!
    7 Mia. koster det, ud af et budget på langt over 1000 Mia.
    http://politiken.dk/forbrugogliv/biler/ECE2257257/presset-oeges-paa-registreringsafgiften/

    SKAT forærede jo 6 mia. til udlandske svindlere og IC4 skandalen koster ialt 17mia. Hvis det Offt. brugte pengene ordentligt, så er der længe råd. Man også blot sætte et loft, så en ny bil maks. kostede 250.000 i afgift, derover, ingen afgift. Så er den bil vidst også betalt.

    #16
    Jo, tåbeligt. Men husk Tesla'en havde nul afgift. Det betyder ikke at man ikke kan sænke afgiften generelt. Om El-bilen skal have lavere end forbrænding er så endnu en diskussion, bør man jo gøre indtil der er gang i omstillingen til EL.


  • #19   3. nov 2015 men alligevel, synes sku det er latterligt at uh og åh vi skal være så grønne, og når der så er en el-bil der bliver populær, så bliver de alligevel nød til at lægge afgift på, fordi de ikke kan klare mosten smiley

  • #20   3. nov 2015 Mads S >>

    En Tesla, eller for den sags skyld, en andel el-bil. Er altså ikke så grøn som mange går rundt og tror.


  • #21   3. nov 2015 det er vel grønnere end benzin/diesel smiley

  • #24   3. nov 2015 En tesla s er grøn for ejeren af bilen. Den er ikke super miljøvenlig at fremstille men det bliver konstant bedre
    Ejer man en brænstofs dreven vogn er man med til at forurene
    Ejer man en elbil så du grøn. Det er statens opgave at give dit miljørigtig strøm

    I produktion er forskellen men en almendelig bil forurener stadig at lave


  • Dagen-derpå
    Dagen-derpå Tilmeldt:
    jan 2012

    Følgere: 1 Emner: 29 Svar: 432
    #25   3. nov 2015 Selvfølgelig er det muligt at få ændret reg afgiften. kæft en rød holdning mange har herinde. Den skal bare ned og dem der lige har købt ny, eller brugtvognsforhandleren må lide under det.. Sådan er det bare.

    Forandringer sker kun hvis man fortager ændringer, ja det er synd for folk der har købt/sælger i starten, men for satan hvor bliver de folk også glade senere hen når markedet har tilpasset sig de nye priser. Vi bliver alle glade, og vores generationer senere hen bliver også glade. Kan ALLE andre lande end danmark, så hvorfor ikke os?


  • #27   3. nov 2015 Jeg Er Væsel
    Det har ikke noget at gøre med at det er en rød holdning... Det er simpel sund fornuft.
    Du er simpelthen villig til at undergrave en hel branche og lade samtlige danske bilejere miste tusindvis og tusindvis af kroner, bare fordi at du vil have en billigere bil?


  • Dagen-derpå
    Dagen-derpå Tilmeldt:
    jan 2012

    Følgere: 1 Emner: 29 Svar: 432
    #28   3. nov 2015 ja, de danske bilejer vil spare de tusinde og atter tusinde af kroner igen når de køber deres næste biler i fremtiden...

  • #29   3. nov 2015 #26
    Strømmen er ikke miljøvenlig nej. Men nå man ikke må havde sin egen strømkilde eller kan vælge hvor der skal komme fra kan man ikke selv vælge hvor grønt man lader sin bil.
    Hvor en brænstofvogn skal forbi Statoil. Shell eller andre for at få en juice der brænder.


  • #30   3. nov 2015 Hvis man ikke vil/kan ændre på prisen på bilen, kan man justere prisen for at eje den. Det vil de færreste sikkert ikke have noget imod smiley

  • #32   4. nov 2015 Er det 20 år siden eller mere, at Sverige afskaffede deres registreringsafg.? Ok den var lavere end vores, men mig bekendt finansierede de det ikke gennem besparelser? Så det KAN lade sig gøre!

    Og er det i det hele taget rimeligt, at vi i DK behandler bilejere som økonomiske slaver? Afgiften skal ned!


  • #34   4. nov 2015 #27 Lilledan
    Du er simpelthen villig til at undergrave en hel branche og lade samtlige danske bilejere miste tusindvis og tusindvis af kroner, bare fordi at du vil have en billigere bil?

    Sælges der ikke biler i udlandet med profit?
    På et eller andet tidspunkt må du rejse dig fra kummen og tørre bagenden ren. At blive siddende for evigt er vel ikke en løsning smiley


  • #37   4. nov 2015 Johannes
    Problemet med en afgiftsnedsættelse er at det vil påvirke bilsalget markant endtil den endelige nedsættelse er nået.
    Skal det være til fordel for bilsalget, skal det vedtages og udføres indenfor meget kort tid. Der er jo ingen der vil købe en ny bil, hvis de ved at den kan fås billigere om et halvt eller et helt år. Det samme gælder hvis du laver en gradvis nedsættelse over længere tid. Men det gælder jo kun markedet for nye biler.
    Der findes jo også et stort marked for brugte biler, både for forhandlere og for private. Og for det marked vil det være katastrofalt med en afgiftsnedsættelse. Intet parti med respekt for sig selv vil tage en beslutning som vil koste vælgerne så mange penge, da det jo vil være politisk selvmord...

    Jeg så gerne at vi havde billigere biler, men man er nødt til at forholde sig til situationen som den nu engang er. At sige at vi "bare" skal nedsætte afgiften er på ingen måde realistisk eller forsvarligt.


  • #39   4. nov 2015 Tommy
    Det vil stadig påvirke salget af biler. Der vil blive solgt biler, ingen tvivl om det. Men antallet af nye solgte biler vil styrtdykke da folk vil trække tiden og vente længst muligt med at købe bil. Og spørgsmålet er om forhandlerne kan leve med så stor en nedgang i salget?


  • #40   5. nov 2015 "Der er knap 200 lande og 7.500 Mio. mennesker i verden.
    1 land og 5,5Mio. mennesker har disse afgifter."

    Det passer i hvert fald ikke, vi har den højeste afgift i EU, men andre lande i Europa som ikke er med i EU har ligeså høje afgifter..

    Og mange lande udenfor Europa har også ligeså høje afgifter...


  • #41   5. nov 2015 #40 Danmarks afgift bliver kun overgået af Singapore.
    Når man køber en bil i Singapore, skal man også købe et certifikat til bilen som kan koste mere end bilen selv. derudover gælder det kun i 10 år før det skal fornys, ellers bliver bilen skrottet.

    Men til trods for de sindssyge afgifter og regler de har derovre. Så kører de stadig rundt i dyrere biler end os.


  • #42   5. nov 2015 Norge har også ligeså høj afgift som os...

  • #43   5. nov 2015 31#
    Ja men du må ikke benytte den batteri wall.
    Det du laver med solcellerne skal sælges til et slevskab og så skal du købe Strømmen igen.

    Og du kan som ejer af en elbil ikke stå til regnskab om Strømmen kommer fra vindmøller eller kraftværker. Du kan betale et firma for at "tro" det grøn energi men du kan aldrig være sikker.


  • #44   5. nov 2015 Jeg har 2 norske kolleger, de bekræfter at afgifterne i Norge er lavere end i DK. Jeg kan også se på deres brugtvognspriser, at de er en hel del lavere end vores. Danmark er suverænt dyrest i Europa. Hvilke lande - udover Singapore - som har højere bilafgifter end os, ved jeg ikke? Tror ikke, at der er nogen?

  • #45   5. nov 2015 Jeg skulle flytte til Norge, og jeg har undersøgt bilafgifterne rigeligt, men de er lidt kringlede, de afhænger af hvor meget de forurener osv, men de biler jeg har kigget på har kostet ligeså meget eller MERE end i Dk.

    En Accord fra 09 fx koster MINIMUM 130k deroppe, mens den koster ned til 100k herhjemme bare for at tage et eksempel


  • #46   8. nov 2015 #37
    LilleDan

    Skatte/afgiftsændringer træder typisk i kraft øjeblikkeligt, netop for at forhindre spekulation. Sjældent med tilbagevirkende kraft. De nye afgifter på El-biler er højst atypiske fordi de indfasende af flere gange.

    "Intet parti med respekt for sig selv vil tage en beslutning som vil koste vælgerne så mange penge, da det jo vil være politisk selvmord... "

    Du kan da sagtens en overgangsordning:

    Bilejere med en bil til over fx.300.000 og under 4 år gammel skal blot have nogle procenter afgifter tilbage da disse vil falde lidt i værdi. Men de er jo ikke værdiløse. Så får de bilejere fx 20-50.000 tilbage fra Skat. Det var da ikke så svært.
    Husk også at samme bilejere efterflg. kan købe ny bil meget billigere.


  • #47   8. nov 2015 #45 Mirza

    Du skal vidst kigge lidt igen, eller kigge på nyere biler i Norge.
    Som du skriver så beregnes afgifter efter man parametre for at tilskynde effektive og sikre biler. (Det er smart).
    Men deres priser er altså meget lavere end vores, lad os tage en dejlig 318D Sedan fra 2013.

    http://www.bilbasen.dk/brugt/bil/bmw/318d/20/2602292

    http://www.ooyyo.com/norge/c=CDA31D7114D28576111B926FBA7D355B8FA01D7FCBD489BD1608F54EBD/-8937013460003423576.html/

    Den Norske 255.000DKK
    Den danske 359.000DKK
    Med mindre udstyr, dog lavere km.

    104.000DKK i forskel og husk værditabet må derfor også være større.


  • #48   8. nov 2015 http://www.ooyyo.com/norge/c=CDA31D7114D28576111B926FBAFD3544CD831D/-2486384829390880927.html/
    http://www.bilbasen.dk/brugt/bil/porsche/panamera-4s/48-pdk/2666333

    Den Norske 672.000DKK

    Den danske 1.099.000DKK

    Forskel 427.000 !

    Det betyder at du kan næsten lige få en 2005 Porsche 911 med i handlen.
    http://www.ooyyo.com/norge/c=CDA31D7114D28576111B926FBAFD355BE8A21D6614CB864111/2323077527259200053.html/

    To porsche frem for een. Og igen, tænk på værditabet på den danske Panamera, det falder nok 100.000kr om året! Det gør de Norske altså slet ikke.

    Jeg ville gerne være Nordmand.


  • Casper K
    Casper K Tilmeldt:
    mar 2007

    Følgere: 43 Biler: 8 Svar: 5.712
    #49   8. nov 2015 "Bilejere med en bil til over fx.300.000 og under 4 år gammel skal blot have nogle procenter afgifter tilbage da disse vil falde lidt i værdi. Men de er jo ikke værdiløse. Så får de bilejere fx 20-50.000 tilbage fra Skat. Det var da ikke så svært.
    Husk også at samme bilejere efterflg. kan købe ny bil meget billigere. "

    1. Så staten får ingen penge ind i fremtiden på afgifter og skal ifølge dig samtidigt betale penge ud til folk med biler. Hvor skal alle de penge komme fra som forsvinder ?

    2. Hvis Hr. Jensen har lånt 1.000.000 til en ny Mercedes der dagen efter kun er 300.000 kr værd så er det da ligegyldigt om ham kan købe den næste bil billigere da han stadig står med 700.000 kr. i gæld han lige skal afvikle for ingenting.
    Eller skal staten også dække alle de tab ifølge dig?


  • #50   8. nov 2015 1. Jeg vil foreslå lavere skatter så væksten kommer igen. Du kan også tage 4 mia. fra DR årligt eller lade være med at bruge 4mia. på IT-projekter som skal skrottes. MEN jeg kan sige: Pengene skal IKKE betales af bilejerne, de betaler så rigeligt vægt/brændstof-afgift m.m.

    2. "Hr. Jensen" lyder så alm. smiley Men ok. Ja han skal have Mange penge tilbage! Lad os sige hans bil er 900.000kr. værd (der er altid stort værditab på ny Merc.). Den er så faldet fra 900 til 400. Han skal have 500.000 igen. Men indenfor 4 år, hvor mange køber så en bil til 1mio? Langt de fleste ville jo (Flex)-lease sådan én.


  • Casper K
    Casper K Tilmeldt:
    mar 2007

    Følgere: 43 Biler: 8 Svar: 5.712
    #52   8. nov 2015 Johannes.

    1. Der skydes ikke 4 milliarder i IT-projekter hvert år. Og lavere skatter skaber på ingen måde mere vækst nødvendigvis. Det ikke bevist blot en teori.
    Din plan holder jo ikke vand nogen steder. Du vil nu ikke blot fjerne afgifter (penge staten/samfundet har behov for) men samtidigt også sænke skatterne. Flot tænkt alligevel. Vi kan jo også bare tage pengene, de få der er tilbage til vores ældre og studerende og betale gildet med ikk? Bare så vi nemmere kan købe os et nyere transportmiddel ( en luksusgode )


    2. Du kan kalde ham Hr. Olsen og ændre beløbet så tosset du vil. Slutresultatet er det samme. Faktum er folk vil miste en masse penge. Og staten vil miste en masse ved at fjerne afgifterne. Og de vil miste endnu mere hvis de skulle betale folks økonomiske tab. Det en tab/tab løsning du disker op med uden at se det overordnet men kun fra din egen lille næsetip og skyklapper, at du kan købe en billigere bil.


  • #54   8. nov 2015 #52
    Du kan selv "tænke flot" smiley Jeg tror ikke du VIL se mulighederne.
    DK er det eneste land med disse afgifter. Resten af verden er jo ikke gået af lave?

    Du kan læse her hvordan afgifter på biler, faktisk SKADER væksten. Og en lettelse vil SKABE jobs.

    http://www.bt.dk/danmark/finansministeriet-lavere-bilafgifter-vil-skabe-10.000-nye-job

    Måske du skal "se lidt udover næsetippen" smiley
    En krone mindre i afgifter er ikke en krone tabt, hvis afgiften er nået så højt et niveau hvor den kvæler initiativet til vækst og arbejde.

    -
    Væksten halter i DK, imens den går bedre i Sverige som lettede skatten for år tilbage. (og glem ikke svenskere også har billigere biler).

    Så kan man jo diskutere hvor vækst kommer fra, men at det er billigere at ansætte og aflønne folk i vores nabolande, kunne jo være rettesnor man skulle følge. Læg dertil at skat på transport/pendling - som reg.afgiften jo er også kvæler arbejdsudbuddet.

    Du spurgte, og du fik mit FORSLAG, hvilket er: Lavere skat på arbejde. Du må hjerteligt gerne selv komme med bedre finansieringen.


  • Casper K
    Casper K Tilmeldt:
    mar 2007

    Følgere: 43 Biler: 8 Svar: 5.712
    #55   8. nov 2015 Johannes du er ude i spekulationer. Henviser blot til mit tidligere svar da det ville blive det samme igen.
    Alle kan spekulere i fiktiv økonomi og drømmescenarier. Der blot ingen garantier for det ender sådan. Så kunne lige så godt gå stik modsat.



  • #56   9. nov 2015 Samme problem man høre næsten værd år. Det eneste der sker er at folk holder på pengene og forhandlerne sælger utroligt dårligt.

    Kun fordi medierne ikke kan holde deres kæft.

    Folk skal ikke kompenseres hvis det en eller anden dag skulle lykkes med afgiftnedsættelser. ( tror ikke på det vil ske)
    Nå folk køber bolig kan boligen altid tabe værdi.
    Nå man køber bukser er der en chance for at de kommer på tilbud. Osv osv osv.

    Og i disse flexleasing tider kan man jo køre sin drømme bil i en periode. Og for det 1 drømme bil koster kan man havde kørt 3-4 sommere i enten den bil eller i forskellige. Uden at skulle tænke på noget som helst


  • #57   9. nov 2015 Folk må da for fanden holde op med det de giver jeg bare håb og lader lortet trække i langdrag den afgift bliver sku ved med at være der så kan vi jo ligge og grine når vi er på hospitalet over det ikke koster os en krone smiley

  • #58   9. nov 2015 #55
    Hehe, du er sjov, spekulationer! Prøv nu at kigge på linket, der er tale om beregninger fra Finansministeriet. Hvad mere vil du have? smiley
    Ministeriet SKAL jo give retvisende svar til Folketinget og de har alle tallene. Det kan da umuligt blive bedre, eller længere fra "spekulationer"(!)

    http://www.bt.dk/danmark/finansministeriet-lavere-bilafgifter-vil-skabe-10.000-nye-job


  • Casper K
    Casper K Tilmeldt:
    mar 2007

    Følgere: 43 Biler: 8 Svar: 5.712
    #59   10. nov 2015 Johannes ingen kan spå hvordan bilsalget vil gå ved man fjernede afgifterne eller for den sags skyld sænker skatterne.
    Derfor vil det altid være teori og spekulationer uanset hvor mange mange gange du nævner det. Så henviser blot igen til svaret ovenover.


  • #60   10. nov 2015 #58
    Sammen ministerier der har regnet på hvor meget de har mistet ved at havde afgift frie elbiler. uden at overveje at mange der køber eks en træls nok havde købt en anden bil hvis der havde været afgift på...
    Det samme sang år efter år og det ødelægger kun markedet.


  • #61   10. nov 2015 Casper, du skriver i #52 at pengene vil komme til at mangle og derfor kan man ikke ændre på de høje afgifter.
    Læs nu linket, det viser at afgiften faktisk kvæler væksten og vil frigive arbejdsudbud hvis man lettede den.

    Mit svar, eller linket handler jo ikke om bilsalget. Det skal nok klare sig. Folk skal have biler.


  • Casper K
    Casper K Tilmeldt:
    mar 2007

    Følgere: 43 Biler: 8 Svar: 5.712
    #62   10. nov 2015 Johannes har skam læst det. Og det kun spekulationer

  • #63   10. nov 2015 Jamen så reducerede du lige Finansministeriet til Spekulanter.
    Gad vide hvilken alt-vidende gud du egentligt ER villigt til at imod råd fra? smiley

    Husk at ministeriet skal være uafhængigt af regering/minister. De skal regne så godt de kan. Folketinget baserer jo gerne alle sine beslutninger på beregninger som disse.


  • #64   10. nov 2015 Du kan altid få tal til at tale Din sag.
    Eks.
    25% af Alle færdselsulykke er der alkohol involveret. Så der et 3x så farligt at køre edru


  • Casper K
    Casper K Tilmeldt:
    mar 2007

    Følgere: 43 Biler: 8 Svar: 5.712
    #65   10. nov 2015 Johannes du holder bare ved din teorier.
    Faktum er du ikke kan garantere hvilke biler folk ville investere i hvis afgifterne blev fjernet eller om folk overhovedet ville købe nye biler oftere blot på det grundlag.
    Derfor er det kun spekulationer. Ligesom når man spekulere i om det vil give flere arbejdspladser at sænke skatten.

    Hvis man vidste det 100% så vardet hele jo indført, men det gør man netop ikke. Og så den skid slået ubehøvlet ikke gentage dig selv igen igen.


  • #66   10. nov 2015 Grunden til at jeg holder dig fast er at du bliver ved med at kalde beregninger for spekulationer og nu teorier smiley

    En spekulation er en "farvet beregning" og et forsøg på at nå et bestemt resultat.
    Det er der jo ikke tale om her(!)
    Finansministeriet skal gøre deres for at rådgive folketinget, objektivt.

    Hvis det var beregninger fra en blå/rød tænketank, så havde du måske en pointe.

    -
    Du postulere jo i #52 at planen ikke holder vand og er ren fantasi.
    Så kommer jeg med en beregning der viser at med den viden vi har, så er det en rigtig god ide at lette afgifterne.

    Men fint nok, du vil ikke tro på finansministeriet, du vil tro på dig selv. Du har ikke fremlagt andet i hvert fald.
    Og du vil ikke have afgiftslettelser. Den er også gået ind!


  • #68   10. nov 2015 #67

    Vi har skam mange andre indtægter end olie i DK. Og også penge nok til afg.lettelser hvis man vil prioritere det. Men det er som sagt billigere end man skulle tro da for høje afgifter faktisk kan give mindre i indtægter.
    Fx at folk kører ikke efter et (bedre) job eller køber en minde, billigere bil end de ellers ville.

    Ja, Norge er rigt, men af verdens andre 198 lande er der jo kun DK med høje.
    afgifter. Så hvad gør alle de andre.


  • Casper K
    Casper K Tilmeldt:
    mar 2007

    Følgere: 43 Biler: 8 Svar: 5.712
    #69   10. nov 2015 Johannes du fatter da minus. Har skrevet jeg har læst beregningerne men de beregninger er bygget på spekulationer da ingen, heller ikke dit elskede finansministerie kan fjerne afgifterne og stadig dække folk og forhandlers tab uden at skulle stjæle pengene andetsteds fra.
    Igen hvis det var så skide simpelt og der intet tab var ved det hvorfor det så ikke indført længe tilbage. Selvfølgeligt ønsker alle at folk kunne køre rundt i nye og mere sikre og grønnere biler. ALLE.
    Så hvis det virkeligt kunne gøres uden tab med 100% sikkerhed så var det jo også allerede gjort. Det kan du da bide dig selv i røven på.

    Fortæl mig da hvem der ikke skulle have interesse i det. Kom med en eller anden tosset konspirationsteori nu. Venter spændt.


    Det sjove er du ikke engang selv ser dine egne argumenter er spekulationer
    "F.eks at folk køre efter bedre job eller køber andre typer biler"
    Spekulationer.


  • #71   10. nov 2015 #69

    Problemet er, at du ikke læser hvad jeg skriver Casper smiley

    Helt ærligt, hvor skriver jeg at der "intet tab" er ved afgiftsnedsættelser?
    Hvor??


    -
    Du har ret i at jeg ikke har belæg for den om at man måske siger nej til at job hvis en sikker bil er for dyr. Men hvis jeg ikke havde råd til en sikker bil, ville jeg da ikke pendle. Jeg antager så at der er flere som mig.

    Det mest populære bil i DK er en VW UP!, i Sverige en Volvo V70.
    Jo, jeg står ved, at nogle folk køber Mindre biler end de ellers ville.

    -
    Og svar os nu: Hvilket belæg har du for at sige at beregningerne fra Finansministeriet skulle være drejet i en bestemt retning? Det er bestilt af LA, men LA har da ingen indflydelse på resultatet.
    Enhver beregning er fiktiv.
    Men når den gøres med de bedste tal og hensigter, er den da ikke en "spekulation"?


  • #72   19. nov 2015 Så skete det!
    90 år for sent, men stadig gode nyheder smiley

    Her er et uddrag fra et nyhedsbrev fra LA , som er ansvarlig for resultatet:

    Det er derfor med stor tilfredshed, at vi i dag kunne forlade Finansministeriet med resultater på alle fire områder. Som det første politiske parti nogensinde, fik LA gennemtrumfet, at registreringsafgiften skal sænkes. I første omgang fra 180 til 150 pct., men da vi mener, registreringsafgiften helt skal fjernes, er det for os at se kun begyndelsen. Det er nybrud i dansk afgiftspolitik, når vi skærer toppen af en registreringsafgift, der kun er vokset sig større, siden den blev indført i 1924. Den var ellers oprindelig en midlertidig luksusafgift, som skulle udløbe i 1925. Sådan gik det som bekendt ikke.


    profilbillede
  • #73   30. dec 2015 Lavere afgifter er et skridt på vejen - men skal vi ikke arbejde hen imod at afgifter både på biler og benzin/diesel afskaffes totalt.
    Hvorfor sak vi betale disse meningsløst høje afgifter!


  • Rasmus H
    Rasmus H Tilmeldt:
    mar 2007

    Følgere: 5 Emner: 39 Svar: 1.381
    #77   30. dec 2015 53#

    Det ellers noget af en cykelbro til 2 milliarder ??


Kommentér på:
Lavere afgifter?? Ja tak!

Annonce