1.575 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 11 Svar

FAT DET NU! FAT DET NU!

He j alle - Der har på det seneste været en del uheldige sager med folk der er "blevet enig" om at handle en given vare! Så langt så godt.......Problemet er så bare, at der tilsyneladende er ligeså mange naive mennesker herinde, som der er svindlere og de har det med at løbe ind i hinanden når der skal handles...Udkommet er ikke kønt!

For det ender som oftest med at den naive, nogen vil sige flink(hvis man synes det er flinkt at "forære" penge til en skruppelløs person, så ok - Men jeg holder mig til naiv!).....Nå men tilbage til historien, for det ender altså, som jeg var ved at sige, ofte med at den naive person sætter penge ind på svindlerens konto, før han har modtaget varerne, eller omvendt, sender varen før han har fået pengene......I alle tilfælde ender det med at min. en af parterne bliver snydt.

Så hvad skal man så gøre ved det? Ja vi kan jo fortsætte med, min et par gange om ugen, at have de her tråde hvor den person der er blevet røvrent, hænger svindleren ud, i håb om at få sine penge tilbage, samt sekundært, at advare andre om at handle med vedkommen.

Men det er jo en uholdbar løsning og hvis der er andre som mig der bare bliver en smule irriteret, mest af alt over at nogen er så svindler og snyder andre, som viser dem tillid men også over at folk insisterer på a blive ved med at smide deres penge ud af vinduet og så sidde her og flæbe over det!

Så hør nu her, løsningen er meget enkel:

Er der nogen der har en vare som du ønsker, ja så kører hen og hent den, eller hvis du ikke kan/må/vil, ja så få nogen du stoler på, til at gøre det for dig - Skyldes det at du er for nærig til at betale for at køre over Broen, ja så tænk blot på alle de der sidder nu og ønsker at de 400+ kr tur/retur var deres mindste bekkymring......

Så kort sagt, vågn op, fat at verden ikke er nogen specielt godt sted når det handler om at stole på fremmede og ønsker du at få hvad du betaler for - så er ordet selvhenter!!!!


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af altanafskærmning 1.000 kr.
  • Samle puslebord 300 kr.
  • Fjerne overskydende jord, så det er plan med græsset 500 kr.
  • Rengøring af ovn 300 kr.
  • Hjælp til montering af skab 205 kr.
  • Bortkørsel og bortskaffelse af jord 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  FAT DET NU!
  • #1   23. nov 2009 Stave og tastefejl er gratis, baklager, det gik lidt hurtigt ;0)

  • #2   23. nov 2009
    Tja, de 400 + kunne jo også gøre handlen meget dumt og gøre den købte vare dyrere end fra ny i nogle tilfælde ?

    Jeg handler dog ikke dyrere ting end max 3-500 kr pr blind tillid til sælger - men jeg er heller aldrig blevet snydt.....endnu....

    /Allan


  • #3   23. nov 2009 fuldstændig enig.

  • #4   23. nov 2009 hmm hvis der skal sendes penge til en mand, så bliver det med dankort, så kan man trække dem tilbage igen,

    har ikk prøvet at sætte penge ind på en konto endnu (før jeg havde varen)

    jeg betaler ikk for noget jeg ikk har set smiley så pengene sender jeg når jeg har åbnet pakke og set at varen er fin, er den det ikk, så ringer jeg til manden, og så må vi jo finde ud af om den skal sendes tilbage eller om jeg kun skal sende lidt penge til ham smiley


  • #5   23. nov 2009 der skal bare være et stemme system lige som på ebay, så er den potte ude, ingen gider handle med folk med dårlig bedømmelse.. så gør som aftalt i hver handel og få en god stemme, og alle kan handle med alle, ellers kan de da vist snart droppe det markede, det virker virkelig useriøst efter min mening... og nu er det sengetid

  • #6   23. nov 2009 Er heldigvis aldrig blevet snydt (endnu). Men syntes godt nok man høre mere og mere omkring folk som er blevet snydt.

    Fatter ikke folk gider at snyde hinanden for 500 kr :S. Forstår ikke at der ikke bliver afsat politi af til sådan nogle sager. Bøderne burde let kunne betale en politimands arbejde.


  • #7   23. nov 2009 Nej der er en meget nemmere løsning her:

    http://www.privatbetaling.dk/


  • #8   23. nov 2009 Jeg skulle købe en brugt tørdragt (dykning) skrev med manden, og han sendte den ned til mig, uden jeg havde betalt, hvis den ikke passede skulle jeg bare sende den retur, som sagt så gjort, den røg retur, men hvor jeg synes det er fedt med sådan en tillid.

    hentede selv fælge over broen i onsdags så de blev lige 700 dyre end hvad de stod til men hvad jeg blev ikke snydt og mistede mine penge.

    Henter næsten altid, og bringer også ofte det jeg har til salg hvis vi kan få det til at passe.


  • #9   23. nov 2009 Privatbetaling er vejen frem her.... Handler kun på denne måde og ønsker sælger/køber ikke at benytte siden bliver der ingen handel.... Det er en god garanti for begge partner

  • #10   23. nov 2009 enig med dig.. hent det dog selv

  • #11   23. nov 2009 Ja der hvor det ikke er muligt at vise/se varen direkte handlet, enten fordi det er for langt eller koster for meget i forhold til varenspris, så er www.Privatbetaling.dk vejen frem, det kræver at både køber og sælger er seriøse for at handlen kan gå ignenem her, så der er ikke noget med at pengene udebliver eller at man betaler for en vare der aldrig dukker op.

Kommentér på:
FAT DET NU!

Annonce